Nenechte se připravit o úrodu rajčat a okurek kvůli žlutým listům. Dokážou ji zničit během chviličky, a přitom tomu lze snadno předejít.
Rajčata a okurky mají zvláštní místo na zahradě i v kuchyni – a to přesto, že nejde o naše domácí druhy zeleniny. Ne vždy se jim však na záhonech daří tak, jak byste si představovali. Například zdánlivě neškodná změna barvy může signalizovat onemocnění nebo chyby v pěstování, které by mohly mít v případě, že by se jim nevěnovala pozornost, zničující následky pro celou úrodu, jak varuje web iReceptář.
Co značí žluté listy
Když se na rostlinách objeví nevítané žluté listy, je to signál, který vyžaduje okamžitý zásah. Často tyto odbarvené listy svědčí o skrytých problémech, které se v případě ignorování mohou stupňovat a ohrozit zdraví vaší úrody. Rajčata i okurky totiž bývají až příliš často náchylné k různým chorobám a přítomnost žloutnoucích listů může být včasným indikátorem blížící se krize. Ignorování tohoto varovného znamení může mít vážné následky, včetně snížení výnosů nebo dokonce ztráty celé úrody.
Možné příčiny žloutnutí listů
K výskytu žlutých listů na rostlinách rajčat může přispět několik faktorů. Mezi nejčastější viníky patří houbové choroby, jako je pozdní plíseň a plíseň šedá. Ne vždy však výskyt musí nutně předznamenávat nějakou chorobu. K tomuto znepokojivému příznaku mohou však podle webu 2DomácíFarma vést také špatné pěstitelské postupy, nevhodná péče a stresové faktory prostředí. Nejčastěji jde o nesprávné postupy zavlažování.
Přemokření může vést k hnilobě kořenů a nedostatku živin, zatímco přesušení zase rajčata stresuje a brání jim ve vstřebávání základních živin. „K zabarvení listů může navíc přispět i vystavení nadměrnému slunečnímu záření bez řádného zastínění nebo nedostatečná opora. Nerovnováha živin v půdě způsobená nedostatečným hnojením pak může tento problém ještě zhoršit,“ radí paní Věra N. z Trojanovic, která už rajčata i okurky pěstuje na své zahrádce řadu let.
Pomůže kravský hnůj
A právě tady je prostor pro použití kravského hnoje. Musí však být dobře uleželý – nejlépe alespoň rok starý. Rozhoďte ho kolem rajčat a okurek a dobře zalijte. Téměř okamžitě se z něj uvolní živiny, které vaší oblíbené zelenině vrátí sílu i vitalitu. A skvěle vyživí třeba i zelí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. A pokud nemáte ten čerstvý, použijte granulovaný – na ten nedám dopustit já. Funguje totiž opravdu skvěle.