Kompost na zahradě se vyplatí. Jak jej správně využít?

                   

Kompost by si měl každý zahrádkář na svou zahradu pořídit. Obsahuje spoustu prospěšných živin pro rostliny, dokáže ničit různé patogeny, choroboplodné zárodky a toxické látky. Navíc do něj můžete vyhodit různé zbytky z domácnosti, které by jinak skončily úplně zbytečně v popelnici.

Znáte kompost?

Kompost vzniká z organického odpadu z domácnosti a ze zahrádky. Tento odpad se po nějaké době rozloží a promění na velmi úrodnou hmotu plnou živin a hlavně humusu, který je v poslední době nedostatkovým zbožím v obhospodařované půdě. Čas od času je potřeba kompost promíchat, aby se dostal vzduch všude, kde je ho potřeba a není od věci ani přilít vodu (bez chemie samozřejmě).

Poznáte rozdíl mezi surovým a zralým kompostem?

Surový kompost je takový, který ještě není úplně dobře rozložení. Je starý 3 až 6 měsíců. Použít ho můžete k mulčování keřů nebo stromů, ale na zeleninu, květiny či sazenice zatím vhodný není. Mohl by jim ublížit. Surový kompost je výborný na nastýlku. Ta se používá po sklizni k ozdravení půdy, kdy rozprostřete kompost na povrch, čímž dojde ke snížení odpařování vody, neroste tolik plevel a půda má dostatek živin. V neposlední řadě můžete nezralý kompost využít k zazimování rostlin.

Zralý kompost má drobtovitou strukturu a na první pohled lze rozpoznat jednotlivé složky. Nesmí mít nepříjemný zápach. Naopak. Voní jako lesní půda, má hnědou až tmavě hnědou barvu. Jeho využití je opravdu různorodé, ideálně v období od března do srpna, protože během vegetačního klidu dochází k výraznému úbytku prospěšných látek. V zimě je odplaví sníh a voda a na jaře pak rostlinám chybí.

Jak využít zralý kompost?

  • Kompost ocení ovocné stromy, keře, okrasné keře, květiny, trávník nebo užitkové plodiny.
  • Hodí se k mulčování, jako hnojivo a proti kyselosti.
  • Umí vyhojit intenzivně sečený trávník, protože dodává potřebné živiny.
  • Přimíchává se do vrchní vrstvy zeminy při výsadbě ovocných stromků a keřů.
  • Může se přidat do rýh při výsevu.
  • Poslouží jako součást substrátu pro rostliny v nádobách. Poměr je 1:1 (zahradní zemina a kompost).

Nezapomeňte, že kompost musíte přidat do půdy opravdu opatrně, pouze mělce a rovnoměrně. Raději dávejte menší dávky, ale pravidelně opakujte.

Z kompostu můžete také připravit výluh doslova nacpaný výživnými látkami. Dejte do nádoby 5 l vody. Přidejte 0,5 kg kompostu a nechte 14 dní být. Výluh pak zřeďte s vodou v poměru 1:8. Získáte báječné hnojivo, kterým můžete kdykoliv dodat rostlinám zásobu živin.

Pěstujte ve zrajícím kompostu

Ve zrajícím kompostu můžete bez obav pěstovat takové plodiny, jako je okurka nebo cuketa. Je ovšem vhodné přikrýt horní část kompostu vrstvou zeminy ze zahrady. Tak získají plodiny dostatek živin, ale nebudou jimi přetížené.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články