Kompostujte se žížalami, rostlinky se vám odvděčí a jde to i v paneláku

                   

Kompostování je způsob, jak zpracovat biologický odpad, aniž by nutně musel skončit v odpadkovém koši. Tímto způsobem je možné zpracovat více materiálu, než byste si dokázali představit. Nejenom zbytky od oběda a slupky od brambor, ale také kartonové krabice či korek. A způsob je jednoduchý. Stačí speciální dvoupatrová nádoba a…žížaly.

Vermikompost je nový název pro běžný přírodní proces. Je to vlastně chov žížal za účelem zpracování biologicky rozložitelného odpadu na materiál vhodný pro lepší růst rostlin. Princip je jednoduchý, nachytáte žížaly, dáte je do nádoby a krmíte je svými zbytky. Ony je zbaští a vykakají kompost. Ten má navíc podle některých zdrojů vyšší kvalitu než běžný kompost vytvořený bez účasti žížal. Navíc pro ně nepotřebujete žádné zvláštní vybavení, stačí jen několikapatrová nádoba a bioodpad.

Vyrobit vermikompostér jde i podomácku

Stylově vyhlížející nádobu na tento druh přeměny biologického materiálu můžete pořídit okolo tří tisíc v zahradnických centrech nebo na různých internetových obchodech. Pokud se vám tato cena zdá příliš vysoká, můžete si příhodnou nádobu vytvořit i doma z toho, co máte zrovna po ruce. Důležité je, aby bylo k dispozici více pater, obvykle tři.

Nejsnazší je vyrobit kompostér ze tří kyblíků od primalexu. Budeme k tomu potřebovat šrouby, vrtačku, řezák a polymerové lepidlo.

Řezákem vyřízneme středovou část vík zhruba 7 cm od okraje. Pozor, vyřežeme jenom dvě, třetí bude krýt kompostér svrchu. Prořezaná víka připevníme ke dnu dvou kbelíků tak, že je zároveň přilepíme i přinýtujeme či přišroubujeme. Je to proto, aby dobře držely a nerozpadly se nám při manipulaci. Děravé musí být i vrchní krycí víko, aby umožnilo přístup vzduchu, ale podlepíme ho netkanou textilií, abychom zabránili šíření octomilek.

Jeden kyblík je záložní, dva postavíme na sebe. Spodní bude sloužit na sběr tekutiny vylučované žížalami a vrchní bude samotný kompostér. Tam nasadíme žížaly a můžeme kompostovat

Krmíme vším kromě tuků a masa

Není třeba pořizovat žádný zvláštní druh žížal, ačkoliv mezi komunitou jsou oblíbené ty kalifornské. Stačí vyrýpnout pár žížal z hnojiště na zahradě. Každá žížala je fajn. Jako základ nesypeme do kompostéru žádnou hlínu, stačí natrhat kousky kartonu, které vložíme do kompostéru k žížalám, které jej začnou pomalu konzumovat. Pak můžeme začít krmit zbytky z kuchyně.

Lepší je žížalám dopřát víc času na zpracování bioodpadu, pokud vkládáme větší množství materiálu, může se stát, že bude plesnivět. Když se tak stane, je dobré plíseň rozhrabat, aby nevytvářela neprodyšný povrch, což by mohlo žížalky udusit. Krmit je můžeme vším od zbytků zeleniny, těstovin či omáček až po drcené vaječné skořápky či korkové špunty. Nedoporučuje se však maso a tuky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články