Konečně funkční způsoby pro ochranu hroznového vína před chorobami a škůdci

                   

Pro maximální úrodu hroznového vína musíte udělat několik důležitých kroků a správných pěstitelských rozhodnutí. Základním předpokladem je výběr správného stanoviště, kde budou hrozny chráněny před nepřízní počasí. Samozřejmostí by mělo být i víceméně teplé podnebí, které dovolí hroznům správné dozrávání a vhodný vývoj rostlin vinné révy.

Ošetření na jaře po zahájení růstu

Hned prvním důležitým krokem je jarní ošetření vinné révy v okamžiku, kdy začne růst. Tato doba je kritická pro správné nastartování růstu a zároveň jako ochrana před některými chorobami, které útočí specificky na mladé výhony. Vinnou révu je potřeba ošetřit 3% roztokem síranu železnatého, který vytvoříte smícháním 300 gramů prášků v 10 litrech vody. Následně aplikujte jako postřik s fungicidními účinky jako ochranu před plísněmi i nežádoucímu praskání pupenů.

iZdroj fotografie: Canva

Druhé ošetření ve fázi 5. a 6. listu

Další ošetření vinné révy se provádí ve chvíli, kdy má rostlina již 5 až 6 pravých vyvinutých listů. Tehdy se aplikuje přípravek s obsahem mědi, který opět chrání před plísněmi a antraknózami. Za těmito účely se prodávající speciální komerčních přípravky určené pro cílenou ochranu vinné révy. Stačí jeden z nich zakoupit, připravit podle návodu a ošetřit s ním důkladně vinnou révu.

iZdroj fotografie: Canva

Třetí ošetření před kvetením

V pořadí již třetí ošetření by se mělo provádět před kvetením vinné révy. Tehdy se připravuje rovnou celý koktejl, který obsahuje fungicidy, pesticidy a listové hnojivo. Vyberte si komerční přípravek pro systémové ošetření proti plísni, přípravek proti oidiu, insekticid proti škůdcům na vinné révě a k tomu listové hnojivo, které obsahuje N, P, K i důležité mikroelementy pro správný vývoj plodů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články