Kotvičník řeší manželské trable i výkonnost sportovců

                   

Elixír lásky a přírodní životabudič. To jsou účinky zázračné rostliny původem z východní Asie jménem kotvičník zemní. Jednoletá bylina se v lékařství užívá už stovky let. V poslední době však zažívá obrovský boom své popularity. Jako doplněk stravy je užívají sportovci pro zlepšení svých fyzických výkonů a v domácnostech se zabydlel jako přírodní afrodiziakum. Přesto, že je původem spíše z tropů, jako jednoletce se jí daří také v českých podmínkách.

V truhlíku i na záhonku

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je nenápadná rostlinka svým květem poněkud připomínající blatouch. Protože jsou jeho domovinou písčitá mořská pobřeží, potřebuje k růstu spíše suchá a horká stanoviště. Je ale nutno dát pozor na přemokření, kořenů se potom rády chytají plísně.

Semena vyséváme do truhlíků od konce března. S výsevem na záhonek počkáme až do druhé poloviny dubna. Ke klíčení je zapotřebí teplota kolem 20°C a stále vlhký substrát. Ideální je mlžení rozprašovačem, které mladé rostlinky nijak nepoškodí. I tady pozor na plísně. Když se objeví, je dobré klíčící semínka ošetřit fungicidním přípravkem.

Na českém trhu jsou k dostání také už předpěstované sazenice, které vám ušetří spoustu starostí s klíčením. Pro udržení vhodného klimatu lze rostlinu pěstovat také ve skleníku.

Přírodní steroidy zlepší tělesnou zdatnost

Hlavní účinnou složkou kotvičníku jsou zejména steroidní saponiny, které mají na organismus širokou škálu účinků od podpory vstřebávání cholesterolu až po zpomalení růstu rakovinných buněk. Nejužívanější je však pro celkovou stimulaci organismu a pohlavních hormonů.

U mužů dokáže zvýšit hladinu testosteronu, stimuluje růst svalové hmoty a snižuje celkovou únavu. Z tohoto důvodu je hojně užíván sportovci. Díky hormonálnímu působení pomáhá řešit potíže s prostatou a obecně se všemi důsledky poklesu hladiny testosteronu v krvi.

U žen funguje obdobně, jen namísto testosteronu pomáhá vytvářet estrogen a vyřešit tím potíže plynoucí z období hormonální nevyrovnanosti např. po porodu nebo v klimakteriu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články