Krabička zápalek a tráva se postará o maximální úrodu paprik. Je důležité ji letos aplikovat ve správný čas

                   

Nezáleží na tom, jestli se vám na záhonku nebo v květináči aktuálně vypíná k opoře paprika setá alias paprika roční (Capsicum annuum) nebo její peprná příbuzná, jako je paprika čínská (Capsicum chinense) a jí podobné. Jestliže vám papriky neplodí a rostou jen omezeně, pak bude dozajista problém v jejich výživě. Na co si tedy při péči o záhon s paprikami dát pozor? Začněte u úpravy půdy.

Předejděte vyčerpání půdy díky triku

Tam, kde se ještě loni paprikám dařilo, se teď rozkládá jen pole paprikových zákrsků… Také je vám tato situace povědomá? Pak se i vy potýkáte s problémem vyčerpání půdy. A jak jí tedy dodat živiny? Použijte devět litrů odstáté vody, jeden litr infuze z trávy a 200 gramů křídy. Infuzi z trávy připravíte tak, že čerstvě posečenou trávou naplníte kbelík, zalijete vodou a necháte 48 hodin odstát.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Místo ní však můžete použít i krabičku zápalek, rovněž je zalijte vodou a nechte odstát 24 hodin. Papriky den předem dobře zalijte. Hnojení se totiž nesmí provádět na suché půdě, jinak by mohlo dojít k poškození citlivých vlásečnicových kořenů. Z téhož důvodu hnojte papriky až dva týdny poté, co byly vysazeny na záhon. U chilli papriček pak přibližně v tomto období zkraťte jejich vegetační vrcholy, aby se rozvětvily.

Správný sestřih paprik

Kolik směsi je pro výživu paprik potřeba

Běžná paprika roční potřebuje přibližně litr tohoto hnojiva k jedné rostlině. Zásobí ji všemi potřebnými živinami. Její plody poté budou šťavnaté a plné vitamínů a dalších účinných látek (vitamíny A, C a K, draslík, hořčík, fosfor, vápník atd.). K chilli papričkám stačí přibližně třetinové množství hnojiva (podle velikosti keře). Na oplátku získáte plody plné alkaloidu kapsaicinu, vitamínu C a provitaminu A, ale také draslíku, hořčíku a železa.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Nezapomeňte ani na vhodný mulč

Papriky jsou ovšem velmi citlivé i na nedostatek vlhkosti. Tomu můžete předejít použitím toho správného mulče, rozhozeného na povrch záhonu. Mělo by jít o slámu (pro lepší efekt smíchanou s cibulovými slupkami), trávu a další zbytky rostlinné hmoty. Dostatečně vysoká vrstva nastýlky ochrání zeminu před nadměrným výparem vlhkosti a postará se o perfektní úrodu paprik i během parného léta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články