Krmení rybízu na podzim: Díky kuřecímu trusu bude mít bobule o velikosti třešní

Ideální hnojení pro rybíz během podzimu ho musí zásobit všemi potřebnými živinami. Perfektní je k tomuto účelu kuřecí trus.

Množení keřů rybízu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abyste si zajistili bohatou úrodu v nadcházející sezóně, je nezbytné připravit keře rybízu již na podzim. Tato příprava jim nejen pomůže lépe přezimovat, ale také je podpoří v tvorbě pupenů potřebných pro úrodu v příštím roce (tomu pomůže i správné prořezávání, jak potvrzuje web Edible Back Yard).

Načasování a důležitost podzimního hnojení

Podzimní hnojení rybízu je důležitou součástí péče o tyto bobulovité keře. Zajistí jim potřebné živiny, aby přečkaly zimní měsíce a vstoupily do dalšího vegetačního období v dobrém zdravotním stavu. Podzimní hnojení se obvykle provádí koncem září, kdy rostliny přecházejí do období vegetačního klidu, ale provést ho můžete v případě potřeby až do mrazů. Doporučuje se používat hnojiva na bázi draslíku a fosforu, protože podporují růst kořenů, který je nezbytný pro celkové zdraví rostlin, jak napsal web Garden Focused.

Úloha kuřecího trusu jako hnojiva

Slepičí alias kuřecí trus, známý také jako drůbeží hnůj, je bohatý na základní živiny, které mohou rybízovým keřům prospět. Představuje fantastický zdroj dusíku, fosforu a draslíku, které jsou nezbytné pro růst rostlin a produkci plodů. Slepičí trus navíc dodává půdě organické látky, zlepšuje její strukturu a schopnost zadržovat vodu – takové jsou alespoň mé zkušenosti.

Jak hnojit rybíz kuřecím trusem

Dbejte na to, aby byl kuřecí trus suchý a dobře vyzrálý, aby nedošlo ke spálení kořenů rostlin. Můžete shromažďovat trus od vlastních slepic nebo zakoupit kompostovaný slepičí hnůj v zahradnickém centru. Poté vypočítejte potřebné množství slepičího trusu. „Na metr čtvereční budete potřebovat přibližně 800 gramů suchého slepičího trusu. V případě tekutého hnojiva zřeďte slepičí trus ve vodě v poměru 1:15,“ radí paní Petra K. z Mistřic.

jak omladit rybíz iZdroj fotografie: _assbach / Creative Commons / CC BY-SA.20
Aby váš rybíz plodil i během příští sezóny co nejvíce, musíte se o něj ještě teď správně postarat – pomůže mu správné hnojení

Připravený slepičí trus poté aplikujte mezi řádky rybízových keřů. Dbejte na rovnoměrné rozložení, aby měly přístup k živinám všechny kořeny. Po aplikaci hnoje půdu jemně převraťte, aby se hnůj zapravil. Posílit jeho účinky můžete i slupkami od melounu, jak jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Doplňkové živiny pro rybíz

Ke kompostu nebo hnoji přidejte 30 g superfosfátu a 15 g síranu draselného na metr čtvereční. Tato směs dodá rybízu základní makroživiny, které potřebuje ke svému růstu.

Krásná úroda rybízu 2023 iZdroj fotografie: Depositphotos
Ideální hnojení pro rybíz během podzimu ho musí zásobit všemi potřebnými živinami

Pokud dáváte přednost alternativě ke slepičímu trusu, můžete si vytvořit hnojivo z bramborových slupek. Do kbelíku s horkou vodou přidejte litr bramborových slupek, nechte je vychladnout a poté je vylijte kolem rybízového keře. A přidat můžete i dřevěný popel, který se v redakci Chalupáři-Zahrádkáři také velmi osvědčil.

Jak se o rybíz staráte na podzim vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články