Krtci mohou zahrádkářům dokonce i prospívat

                   

Krtci jsou zahradníky často označováni jako nejhorší škůdci. Jistě pro to mají celou řadu důvodů. Tato podzemní zvířata ničí trávníky a hyzdí je krtinami, kterými mohou podkopat kořeny rostlin a neúmyslně způsobit jejich poškození nebo zánik. To ale není pravidlem a procento, že vám krtek zničí úrodu nebo celý trávník, je celkem mizivé.

Výhody

 1. Tunely i krtiny provzdušňují půdu.
 2. Krtci polykají larvy brouků, které se živí kořeny vaší trávy a když se z nich pak brouci stanou, nemilosrdně začnou okusovat vaše květiny, konkrétně růže.
 3. Dávají hnojivo zdarma.

Zajímavosti

 • Krtci jsou známí svými velkými předními nohami, kterými hrabou tunely. Hlínu přitom odhazují za sebe. Byli by výbornými horníky.
 • Často kopají přes stovky metrů každý den, přičemž oproti klidovému režimu spotřebují až o třetinu více energie. Proto musí často jíst, a to brouky, larvy a žížaly.
 • Mohou zvedat až 2 kg, tedy 20krát vyšší hmotnost, než je jejich vlastní.
 • Vytvoření tunelu o délce jednoho metru trvá krtkovi čtyři a půl hodiny kopání.
 • Je sice skoro slepý, ale má vynikající čich, díky kterému najde potravu.
 • Krtci musí sníst alespoň polovinu své tělesné hmotnosti každý den – to je asi šest velkých žížal. Se zvýšenou péčí krtek žížalu pomocí tlapek dostane očištěnou od hlíny přímo do tlamičky.
 • Mají svislé a citlivé ocasy, které jim pomáhají rychle couvat. Silná a flexibilní páteř umožňuje krtkovi okamžitě se otočit v tunelu, který je jen o milimetr širší, než jeho tělo.
 • Krtci sdílejí rysy s nejranějšími předky savců, drsnými zvířaty. Byli tu už dávno před námi a přežili. To vypovídá o tom, že se jich asi jen tak nezbavíme. Když chcete přece jen korigovat množství krtků na vaší zahradě, zkuste podzemní pasti. Je to jeden z nejúčinnějších způsobů, jak mít krtky pod kontrolou.

Nemusíte tedy striktně brát všem krtkům místo k životu. Naučte se s nimi smířit. Považujte je za přirozenou součást fauny, součást vaší zahrady. Protože tu stejně vždycky budou, někde žít musí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články