Které plodiny budou vedle sebe prospívat? Třeba rajčata se se sousedy nesnesou

                   

Jak konečně získat vytouženou velkou úrodu? Většinou si dopomáháme různými hnojivy nebo zlepšováky, ale příroda nabízí lepší řešení. Podpořit růst rostlin jde i správným sázením. Některé rostliny se totiž vzájemně podporují v růstu a chrání před chorobami.  Vybrat vhodného souseda může být tedy klíčové. Funguje to ale i naopak a některým druhům sousedství nesvědčí. Jak volit ty správné druhy?

V prvé řadě je třeba upozornit, že tato metoda nemá zázračný rychlý efekt. Trvá, než si na sebe rostliny zvyknou a než si mohou začít pomáhat. Proto buďte trpěliví. Výsledky budou pozorovatelné spíše za delší období. Zeleninu a ovocné rostliny podporují různé druhy bylinek, ale možná budete překvapeni, že pomoci mohou i různé druhy plevelů.

Změna stanoviště

Už jste možná slyšeli, že je vhodné střídat stanoviště některých plodin proto, aby se v půdě nepřemnožovali někteří škůdci. Toto doporučení se týká především mrkve nebo brukvovitých rostlin, ale jiné stanoviště bychom každý rok měli volit také pro cibuli a česnek.

Podobně důležité je ale zvažovat také požadavky plodin na živiny obsažené v půdě. Například brambory vyžadují půdu bohatou na živiny, a proto se jejich stanoviště musí neustále střídat. Je samozřejmě pravdou, že určitý nedostatek lze doplnit hnojením hnojem nebo kompostem, ale není to z dlouhodobého hlediska ideální řešení.

Dobrý a špatný soused

Brokolice a další brukvovitá zelenina si příliš nerozumí s rajčaty, jahodníkem nebo fazolemi. Cibule by se zase neměla sázet poblíž hrachu a fazolí. Popínavé fazole držte raději dál od kedluben a řepy. Obecně lze říci, že velmi nesnášenlivá plodina jsou právě rajčata. V jejich blízkosti nepěstujte dokonce ani brambory ani fenykl, navzájem se totiž brzdí v růstu. Které rostliny si budou naopak notovat? Lilek bude skvěle prosperovat v sousedství fazolí. Voňavé bylinky jako kopr, celer, šalvěj, rozmarýn nebo heřmánek mají skvělý efekt na většinu pěstovaných plodin, jelikož právě jejich výrazná vůně odpuzuje škůdce a nevoní ani hryzcům a krtkům. Cibule je také dobrým sousedem pro různé druhy zeleniny. Dobře se snoubí s řepou, rajčaty, salátem a mnohými bylinkami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články