Který odpad z kuchyně a domácnosti na kompost patří, a který za žádnou cenu ne

                   

Nezáleží na tom, zda máte velkou nebo malou zahradu. Založení kompostu by mělo být jednou z prvních věcí, do které se pustíte. Může totiž vašim rostlinám dodat spoustu živin, a navíc na něm zužitkujete veškerý odpad. A to jak ze zahrady, tak i z kuchyně. A co všechno do něj vlastně patří a čemu se naopak vyhnout? Nejspíš budete překvapeni.

Využijete noviny, lepenku i spadané listí

Na kompost samozřejmě míří veškeré plevely, shrabané listí a další biologický materiál ze zahrady. Patří sem i piliny, nejrůznější menší odřezky ze stromů nebo třeba hobliny. Samozřejmostí je i hnůj od býložravců. Možná by vás však ani nepadlo, že stejným způsobem zužitkujete i čistou lepenku, papírové kapesníky nebo novinový papír. A samozřejmě i eko dětské plenky apod.

iZdroj fotografie: Pxhere

Vhodná paleta zbytků z kuchyně je velmi pestrá

A co nejrůznější odřezky z ovoce a zeleniny? Tady ve svém výběru prakticky nebudete omezeni. Hodí se vše – odpad po odšťavnění, veškeré slupky z ovoce a zeleniny, skrojky cibule a česneku, kávová sedlina (v rozumném množství), čaj (sypaný i v rozložitelných sáčcích), koření apod. Nevadí ani známky plísně, hniloby nebo třeba prošlé datum spotřeby (rýže, koření, kroupy, ovesné vločky, tempeh, tofu apod.)

A po čem ještě sáhnout? Zužitkujete rovněž skořápky z ořechů, špejle a drobná párátka a dokonce i nejrůznější polotovary. Milujete sójové maso, mandlové mléko nebo třeba šmakouna? To všechno může na kompostu bez problémů skončit. Takže milovníci zdravé výživy se opravdu nemusí v žádném směru omezovat.

iZdroj fotografie: Pixabay

Co kompostu naopak dobře rozhodně neudělá

Tak především mastnota. Také si pohráváte s myšlenkou, že máslo nebo olej po smažení řízků vylijete na kompost, nebo že stejným způsobem zužitkujete prošlý kokosový tuk? Pak na to rychle zapomeňte. Tyto složky se jen velmi špatně rozkládají, navíc lákají škůdce. Patří do speciálních nádob nebo do směsného odpadu. Někteří zahradníci je však nalévají do malých důlků v trávníku nebo na aktuálně nevyužívaném poli. I to je totiž možné. A co dál? Pozor na nejrůznější biologicky rozložitelné obaly.

I když lákají na ekologickou udržitelnost, ve skutečnosti se rozloží jen v průmyslových kompostárnách a za mnohem větších teplot, než jsou obvyklé v běžném kompostu. Zapomeňte na maso, mléčné výrobky nebo kosti ve větším množství. Zbytečně byste si na zahradu lákali kuny nebo mrchožrouty z říše hmyzu. A to samé platí i pro neočištěné vaječné skořápky (místo mytí je můžete podrtit). A pozor i na invazní plevely, jejich semena by se mohla z kompostu rychle rozšířit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články