Květnové hnojení malin: Chce to dusík, bude se jim pak dařit mnohem více

Dusík je pro maliny opravdu nezbytným prvkem výživy. Musíte jim ho však dodat v tom správném množství a nejlépe právě teď.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Maliny jsou oblíbeným ovocem, známým pro svou zářivou barvu a lahodnou chuť. Pro dosažení bohaté úrody je však nezbytné správné hnojení. A to zejména sloučeninami bohatými na dusík, jako je například močovina, jak píše web Cash-flow.

Zásadní role dusíku při pěstování malin

Dusík je pro maliny klíčovou živinou, především proto, že je podle webu Agro-business hlavní složkou chlorofylu, sloučeniny, kterou rostliny používají k fotosyntéze. Hraje také klíčovou roli při růstu a vývoji rostlinných tkání – od listů až po plody. Skvěle jim ho dodá močovina, v níž najdete hned 46 % této prospěšné živiny.

  • Močovina nabízí jednu z nejvyšších dostupných koncentrací dusíku, takže je obzvláště užitečná ve vrcholných fázích růstu malin.
  • V porovnání s jinými zdroji dusíku je relativně levná a široce dostupná.
  • Jde o ve vodě rozpustné hnojivo, jež rychle uvolňuje dusík do půdy a poskytuje tak rostlinám rychlou výživu.
Maliny se vyplatí pohnojit hnojivem s dusíkem, budou pak velké a sladké

Domácí booster pro maliny: Sbírat se budou po kýblech, chce to jen kompost a popel

Optimální načasování a metody aplikace močoviny

Správné načasování a techniky aplikace jsou zásadní. Vyhnete se tak riziku přehnojení, které může vést k poškození rostlin nebo snížení kvality plodů.

  • První dávka močoviny by měla být aplikována brzy na jaře, kdy rostliny maliníku ukončují vegetační klid a začínají růst. Tato počáteční podpora pomáhá vytvořit silné rostliny, které budou schopny podporovat silné plodenství.
  • Druhá aplikace močoviny se doporučuje těsně před květem a může významně ovlivnit výnos tím, že zvýší nasazení květů a velikost plodů.
 Aby se letos vaší úrodě malin dařilo opravdu skvěle, musíte jim dodat ty správné živiny. Jako růstový booster se hodí dusík.
Aby se letos vaší úrodě malin dařilo opravdu skvěle, musíte jim dodat ty správné živiny. Jako růstový booster se hodí dusík
iZdroj fotografie: Pixabay

Aplikace je snadná: „Močovinu jednoduše rozprostřete rovnoměrně kolem maliníku a dbejte na to, aby nedošlo k přímému kontaktu se stonky a listy, aby nedošlo k popálení. Obecně se doporučuje 100 až 200 g močoviny na rostlinu,“ radí čtenářka Věra T. z Luhačovic. Já zase podle svých zkušenostní doporučuji maliny poté důkladně zalít. To pomáhá rozpustit granule a usnadňuje příjem dusíku kořeny. V minulosti také Chalupáři-Zahrádkáři při péči o maliny otestovali i zálivku hrachovou vodou.

Pokud maliny teprve sázíte, podívejte se na podrobný návod

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o maliníky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články