Letošní zima může ohrozit hlavně ovocné stromy. Hrozí jim popraskání

                   

Pokud se chcete v létě dočkat bohaté úrody ovocných stromů, je nutné myslet na jejich péči a ochranu celoročně. Letos se v podstatě není potřeba obávat příliš velkých mrazů nebo nadité sněhové peřiny. Riziko pro stromky ale představuje i teplá zima. Tato zima je zatím teplotně nadprůměrná a velké teplotní skoky během zimy zahrádce obecně neprospívají, a obzvláště škodí ovocným stromům.

Pozor na teplotní výkyvy

Výkyvy teplot během zimy snadno způsobí popraskání kůry. Ve vzniklých trhlinách se pak snadno zabydlí nejrůznější choroby a škůdci. Náchylné jsou zejména meruňky a broskvoně, ale popraskat mohou i některé druhy jabloní. Takové poškození vám může doslova pokazit celou úrodu a může stromy natolik poznamenat, že je bude lepší rovnou pokácet a vysadit nový zdravý stromek.

Pro ochranu ovocných stromů před nadměrným ohříváním způsobeným zimním sluncem se dodnes používá nátěr hašeného vápna smíchaného s vodou, k dostání jsou i speciální bílé barvy pro bílení stromů, vyjdou ale trochu dráž. Vlivem deště se nicméně nátěry mohou velmi rychle smývat, a proto se většinou provádějí až v únoru, aby vydržely účinné proti ostrému slunci v předjaří. Velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí však letos viditelně nejsou jen záležitostí časného jara. Pokud jste tedy nátěr ještě neprovedli, je rozhodně načase, třeba ještě není pozdě.

Praskliny ošetřete

Rychlou a jednoduchou pomocí je také zastínění kmene rohožemi nebo prknem lehce připevněným k jižní straně stromu. Tyto zástěry můžeme počátkem března nebo v jeho průběhu odstranit, aby dřevo mohlo dobře dýchat. Pokud kůra stromů i přes veškerou prevenci popraská, trhliny je potřeba ošetřit, aby se zabránilo nejhorší škodě. V bezmrazé dny čerstvé rány ošetříme sadařským balzámem, u starších prasklin je potřeba nejprve seškrabat odumřelé části, ránu vyčistit a pak teprve nabalzamovat. Uvidíte, jak bude strom na léčbu reagovat. Zdravý a silný kmen by to měl zvládnout, ale není to pravidlem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články