Jedinečné hnojení okurek podle osvědčeného harmonogramu: Přinesou takovou úrodu, jako ještě nikdy

                   

Ano, jsou to právě živiny, které mají při pěstování okurek neopomenutelný pozitivní vliv na výnos. Bez ohledu na to, jaké hnojení zvolíte, musíte se při jeho aplikaci držet přesného harmonogramu, jinak vaše okurky velmi rychle plodit opět přestanou. A zamyslet se musíte také nad tím, jak je pěstujete.

Hnojení okurek na záhonku

Okurky na počátku výsadby potřebují dusík a draslík, ovšem později je potřeba i hořčík. Celkově je doporučeno okurky během období plodnosti hnojit dvakrát: na začátku (pro zvýšení výnosu) a na konci (aby rostliny dokázaly vrchovatě plodit co nejdéle). A co si připravit? Na kbelík vody budete potřebovat:

  • 1 polévkovou lžíci nitro fosfátu
  • a 50 gramů superfosfátu.

Vše promíchejte a použijte jako zálivku. Množství samozřejmě upravte podle počtu rostlin, které pěstujete. A pamatujte si, že voda pro zálivku okurek musí být vždy předem odstátá, jinak hrozí poškození jejich citlivých kořenů nízkou teplotou. Zalévání studenou vodou okurky zkrátka a dobře nesnášejí.

Hnojení okurek popelem

Vsadit ovšem můžete i na infuzi z dřevěného popela. Potřebovat budete 2 polévkové lžíce popela na 1 litr vody. Vše nechte vylouhovat asi 7 dní a poté přeceďte. Na 1 okurkový keř budete potřebovat asi 1 l takového nálevu. I tady je důležitá teplota zálivky. Pokud tedy pěstujete okurky ve skleníku, nechte popel vyluhovat také tam.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení okurek ve skleníku

Okurky, které rostou ve skleníku, potřebují více hnojení než ty, které rostou volně na zahradě. Pro první hnojení se vám bude hodit:

  • superfosfát (25 g),
  • a dusičnan draselný (30 g).

Obě sypké složky promíchejte a zřeďte 20 litry vody. Tato směs vystačí na 15 až 20 keřů okurek. Během období dozrávání plodů pak použijte ještě jednou dusičnan draselný k odstranění přebytečné hořkosti z plodů. Ale pamatujte si, že v tomto období může nadbytek živin velmi nepříznivě ovlivnit sklizeň, proto okurky přihnojujte opatrně.

Jaké triky používáte při pěstování okurek vy?

Naučte se i to, jak vyvazovat okurky. Správná opora se hodí nejen kvůli pohodlnějšímu sběru plodů, ale také jako ochrana před plísněmi
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články