Lidové postupy ostřílených zahrádkářů, jak se jednou provždy zbavit mandelinek

                   

V dnešní době je čím dál více populární bio ovoce a zelenina. To znamená, že jsou tyto potraviny přírodní a chemicky neočištěné například různými pesticidy, antibiotiky či průmyslovým hnojivem. S tím souvisí i to, že čím více lidí prahne po této bio kvalitě, tím více také roste cena tohoto zboží. Proto se velká část těchto spotřebitelů uchyluje k tomu, že si zeleninu a ovoce pěstují doma sami.

Zde nastává problém, že pokud se rozhodneme pěstovat např. domácí brambory, tak musíme počítat s tím, že se může stát a pravděpodobně se tak i stane, že jednoho dne uvidíme na našich rostlinkách největšího škůdce bramborových natí a tím je mandelinka bramborová. Jedná se o pruhovaného brouka oranžovo černé barvy s puntíkatou hlavičkou. Každý dobrý zemědělec ví, že jakmile na svých bramborách spatří mandelinku, tak je zle a musí jednat rychle. Jak se s tímto škůdcem vypořádat? Čtěte dál a dozvíte se to.

Rady a tipy

Pokud nechcete na mandelinky použít žádný chemický roztok a zachovat tak svoje brambory v bio kvalitě, tak níže uvádíme pár tipů, jak se mandelinky zbavit:

  • Sesbírat ji ručně
  • Popelem
  • Cibulovým nebo březovým roztokem

Ruční sběr

Ruční sběr se považuje za jednu z nejúčinnějších metod. Důležité je ale zmínit, že je potřeba sbírat nejenom brouky, ale také jejich larvy, aby se nelíhli další a další potomci. Aby byla tato rada účinná, musíte brambory pravidelně kontrolovat a popřípadě mandelinku sesbírat znova. Po té, co všechny vysbíráme, je dobré je uzavřít do sklenice se solným roztokem, aby nemohly ven.

Popel

Tady se jedná o tzv. práškovou metodu, která se nejčastěji provádí čerstvě po dešti nebo po spadnutí ranní rosy. Jednoduše řečeno, listy brambor musí být vždy mokré. Prášková proto, že listy jsou posypány práškem z popela a to minimálně 2krát měsíčně.

Cibulový nebo březový roztok

Základem jsou cibulové slupky. Abyste z nich vytvořili roztok, zalejte je horkou vodou a povařte, poté nechejte ještě během celého dne louhovat. Vychladlý roztok poté aplikujete rozprašovačem na celou rostlinu. Stejný postup můžete použít v případě březového dehtu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články