Málo známý trik pro efektivní pěstování rajčat k dosažení nejlepší možné úrody. Stačí zasadit 4 rostliny k sobě

Obří úrodu rajčat v roce 2023 zařídí zálivka z bramborových slupek i Zdroj fotografie: Canva
                   

Jestli chcete mít maximální úrodu domácích rajčat, začněte na tom pracovat hned při samotném procesu vysazování. Stačí použít speciální uspořádání sazenic při výsadbě. Díky tomu využijete naplno prostor, maximalizujete efekt zálivky a dosáhnete nejlepších výsledků. A jak na to? Stačí následovat jednoduchý návod.

Připravte si vhodné místo pro rajčata

Ideálním stanovištěm bude skleník nebo fóliovník, kde bude vyšší teplota. To podpoří růst rajčat a zlepší zrání plodů. Samozřejmostí by měl být výběr místa s dostatečným množstvím světla. Předem si připravte také záhon s kvalitně prokypřenou zeminou, kterou můžete s předstihem promíchat s kompostem či zahradním substrátem bohatým na živiny.

Hlubší jamky pro 4 rostliny najednou

Pro výsadbu rajčat si připravte jámy čtvercového tvaru. Musí být dostatečně hluboké a široké, aby se do každého rohu vešla jedna sazenice s rajčetem. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být minimálně 15 centimetrů, ale i více v případě bujněji rostoucích odrůd. Vytvoření jedné jámy je navíc jednodušší a méně pracné v porovnání s tvorbou čtyř menších.

iZdroj fotografie: Canva

Přidejte hnojivo a organickou hmotu

Jakmile budete mít vytvořenou dostatečně velkou jámu, přidejte do spodní části vrstvu kompostu. Kromě toho prostřední část jámy zakryjte organickou hmotou, například v podobě posekané trávy či zeleného hnojení. Doplnit můžete i trochu granulovaného hnojiva určeného pro rajčata. Vhodnou volbou je například granulovaný ptačí trus.

iZdroj fotografie: Pixabay

Důkladně zalijte a nezapomínejte na pravidelné hnojení

Do každého rohu pečlivě vysaďte jednotlivé sazenice rajčat, přidejte zeminu a prostřední část jámy doplňte zbývajícím organickým materiálem. Následně pečlivě zalijte. Během pravidelné péče nezapomínejte také na přihnojování, přestože zásoba živin z organické hmoty a dodaného kompostu vydrží několik následujících týdnů. O bohatou úrodu máte rozhodně postaráno.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články