Vyhubení všech mandelinek do 24 hodin pomocí receptu moudrých babiček – hořčicí a octem. Hlavní je správný poměr

                   

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata) je už od svého příchodu z Nového osvěta velmi obávaným nepřítelem všech zahrádkářů. Ne nadarmo je známá pod lidovými jmény koloradský brouk nebo také americký brouk. A na bramborách se opravdu činí – za jeden měsíc dokáže samička naklást až 500 vajíček, z nichž se nejpozději do dvou týdnů líhnou opravdu hladové larvy.

Mandelinky vyžene štiplavá hořčice

Proti těmto škůdcům je třeba zasáhnout co nejdříve – tedy nejlépe ve chvíli, kdy začínají první samičky, které přežily zimu, vylézat ze svých úkrytů a pátrat po políčkách s bramborami. Naštěstí jde o poměrně teplomilný druh, takže největší aktivitu vyvíjejí až při teplotách okolo 25 °C. A do té doby budete mít čas se na ně skvěle připravit. Nemají totiž rády mnohé dráždivé látky.

Jde především o glykosid sinalbin a hořčičné silice. Obojí se uvolňuje teplem, takže stačí, když na ošetřené listy brambor trochu posvítí slunce a mandelinky se jim vyhnou obloukem. A kde tyto účinné látky získat? Přece v docela obyčejné plnotučné hořčici, kterou si každý den dopřáváte k jídlu. A proč právě hořčice? Obsahuje totiž také ocet, jenž mandelinkám rovněž vadí.

Postřik z hořčice proti mandelince

Ovšem ošetřovat brambory již hotovou hořčicí by bylo poměrně drahé (i když rychlé). Bohatě vám tedy postačí, když si pořídíte mletá hořčičná semínka a trochu toho octa (stačí vám ten docela obyčejný kuchyňský). A v jakém poměru?

  • 1 kilogram mletých hořčičných semen,
  • 120 ml octa
  • a 10 litrů vody.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si dostatečně velký kbelík. Hořčici do něj nasypte a zalijte ji teplou vodou. Přidejte ocet a nechte vychladnout. Poté extrakt přeceďte, nalijte do rozprašovače a ošetřete záhon s bramborami. Vždy však k tomuto úkonu přistupujte večer, jinak citlivým listům brambor hrozí popáleniny od slunce, které aktivní látky v hořčici téměř okamžitě aktivuje. Postřik opakujte každý týden (skončete 14 dní před plánovanou sklizní).

Další využití hořčičného postřiku

Ovšem mandelinka bramborová není jediným škůdcem, na kterého lze tento postřik použít. Naopak, skvěle se uplatňuje i proti hlemýžďům a slimákům, kterým také dráždivé látky obsažené v hořčici vadí. A stejný „problém“ s nimi budou mít i mšice, molice a další saví škůdci. A nemusíte se omezovat jen použitím na zeleninu a další užitkové plodiny, skvěle se totiž uplatní i na okrasných záhonech.

Jak své brambory před škůdci chráníte vy?

V případě větší invaze mandelinek budete muset sáhnout po jiných ochranných prostředcích. Zjistěte, které to jsou
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články