Botanicky vlastně patří plody rajčat (rajče jedlé, lilek rajče alias Solanum lycopersicum) mezi ovoce. Nakonec na tom však vůbec nezáleží, protože v našich zahradách jsou oblíbené stále stejně. A jak si dopřát jejich lahodné masité plody v co největším množství? Trik je jednoduchý, musíte se totiž naučit sazeničky rajčat správně pěstovat už od prvních pravých lístků.
Sekundární výhonky musí docela určitě pryč
U rajčat vždy necháváme růst jen hlavní větve. Důvod je prostý – sekundární výhonky totiž odčerpávají celé rostlině živiny, aniž by měly jakýkoliv přínos pro úrodu. I když totiž leckdy vykvetou, zpravidla na nich nic nedozraje. Proč tomu tak je? Rostlina se totiž sama soustředí na své hlavní části a totéž bychom měli udělat i my.
Jakmile rostlinu zbavíte této zátěže, bude to pro ni mít několik výhod. Především zajistíte rovnoměrný přísun světla všem částem rostliny. Tento krok také přispívá k lepší cirkulaci vzduchu uvnitř keříku, takže plísně nebudou mít šanci. Rajče si také snadno vytvarujete podle potřeby.
Zaštipování začněte v té správné výšce
A jak si počínat správně? Na zaštipování je čas ve chvíli, kdy výška rajčete dosáhne 20 cm. To je perfektní čas pro první řez. Nejdříve odstraňte nejstarší listy (tedy ty vespod), a to nejlépe za pomoci ostrých zahradnických nůžek. Zaměřte se i na eliminaci slabých nebo nemocných výhonů. Tohle všechno zbytečně odebírá živiny rostlině.
Odstraňte i výhonky bez květů a všechny ty, které rostou do strany mimo hlavní osu rostliny. A jestliže máte dojem, že vaše keříčky rajčat rostou neuspořádaně, bez obav je zastřihněte i v jejich horní části. Jako bonus doporučujeme odstranění všech spodních větviček, které se dotýkají země. Bývají totiž náchylnější ke vzniku plísní a brání správnému proudění vzduchu.
A co se ještě hodí znát?
Provedené řezy posypte skořicí, má totiž perfektní dezinfekční účinky a díky jejímu přírodnímu původu svou zahradu nijak nezatížíte. Pomůže rajčatům s rychlým zotavením a zabrání šíření chorob. A jestliže nechcete spodní větvičky stříhat, pak myslete na to, že je vhodné je podložit kupříkladu netkanou textilií nebo slámovým mulčem, jež zabrání pronikání vlhkosti k rostlinným pletivům.