Maximalizujte úrodu rajčat správným zaštipováním. Většina zahrádkářů dělá fatální chybu

                   

Botanicky vlastně patří plody rajčat (rajče jedlé, lilek rajče alias Solanum lycopersicum) mezi ovoce. Nakonec na tom však vůbec nezáleží, protože v našich zahradách jsou oblíbené stále stejně. A jak si dopřát jejich lahodné masité plody v co největším množství? Trik je jednoduchý, musíte se totiž naučit sazeničky rajčat správně pěstovat už od prvních pravých lístků.

Sekundární výhonky musí docela určitě pryč

U rajčat vždy necháváme růst jen hlavní větve. Důvod je prostý –⁠ sekundární výhonky totiž odčerpávají celé rostlině živiny, aniž by měly jakýkoliv přínos pro úrodu. I když totiž leckdy vykvetou, zpravidla na nich nic nedozraje. Proč tomu tak je? Rostlina se totiž sama soustředí na své hlavní části a totéž bychom měli udělat i my.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Jakmile rostlinu zbavíte této zátěže, bude to pro ni mít několik výhod. Především zajistíte rovnoměrný přísun světla všem částem rostliny. Tento krok také přispívá k lepší cirkulaci vzduchu uvnitř keříku, takže plísně nebudou mít šanci. Rajče si také snadno vytvarujete podle potřeby.

Zaštipování začněte v té správné výšce

A jak si počínat správně? Na zaštipování je čas ve chvíli, kdy výška rajčete dosáhne 20 cm. To je perfektní čas pro první řez. Nejdříve odstraňte nejstarší listy (tedy ty vespod), a to nejlépe za pomoci ostrých zahradnických nůžek. Zaměřte se i na eliminaci slabých nebo nemocných výhonů. Tohle všechno zbytečně odebírá živiny rostlině.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Odstraňte i výhonky bez květů a všechny ty, které rostou do strany mimo hlavní osu rostliny. A jestliže máte dojem, že vaše keříčky rajčat rostou neuspořádaně, bez obav je zastřihněte i v jejich horní části. Jako bonus doporučujeme odstranění všech spodních větviček, které se dotýkají země. Bývají totiž náchylnější ke vzniku plísní a brání správnému proudění vzduchu.

A co se ještě hodí znát?

Provedené řezy posypte skořicí, má totiž perfektní dezinfekční účinky a díky jejímu přírodnímu původu svou zahradu nijak nezatížíte. Pomůže rajčatům s rychlým zotavením a zabrání šíření chorob. A jestliže nechcete spodní větvičky stříhat, pak myslete na to, že je vhodné je podložit kupříkladu netkanou textilií nebo slámovým mulčem, jež zabrání pronikání vlhkosti k rostlinným pletivům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články