Maximální úroda rajčat bez nemocí a škůdců s minimální námahou: Stačí se jen vyhnout tolikrát opakovaným chybám

                   

Plody rajčat obsahují mnohé cenné látky, jako jsou například vitamíny C, B, E a draslík, případně i karoten, lykopen, lutein nebo prospěšný antioxidant zeaxanthin. Botanicky jde o rostlinu zvanou rajče jedlé alias lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.). A co tedy při jejím pěstování rozhodně nedělat?

Příliš mnoho hnojiva

Mnoho začínajících zahradníků věří, že čím více hnojiva svým rostlinám dopřeje, tím lepší sklizeň si zajistí. Vztah mezi těmito veličinami je však právě opačný. Nadbytek hnojiva totiž může zpomalit růst rostlin, a dokonce je během několika dní doslova spálit. Je proto důležité jakékoliv hnojivo (i to čistě přírodní) používat v doporučených poměrech a pouze v případě, že je v půdě nedostatek živin.

Pokud totiž budou vaše rostliny rajčat hnojeny správně, pak si vždy vezmou ze substrátu jen to, co potřebují, a vše ostatní zůstane v půdě. A to je rozhodně dobře, protože nadbytek hnojiva velmi negativně ovlivňuje především kvetoucí rostliny, a to jednoduše tím, že jejich listy začínají velmi rychle růst, a to samozřejmě na úkor květů a plodů.

Přelévání jako další problém

Další častou chybou je přelévání rostlin. Přebytečná voda totiž nemizí beze stopy, ale vede k hnilobě kořenového systému. Půda u rajčat by tak vždy měla být vlhká, ale ne přemokřená. K udržení vlhkosti půdy proto raději místo příliš často opakované zálivky použijte mulč. Na něj se hodí především suchá tráva, listí, sláma nebo třeba dekorativní kůra.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Širokospektrální pesticidy a jejich použití

A ještě na jednu věc je třeba dát pozor – na škůdce. Ti samozřejmě mohou velmi negativně ovlivnit kvalitu a množství úrody, ale to neznamená, že byste se za všech okolností měli uchylovat k používání pesticidů. Ty širokospektrální totiž bohužel působí nejen na škůdce, ale i na užitečný hmyz, který opyluje rostliny nebo živí se housenkami a mšicemi.

Používání širokospektrých pesticidů může nepříznivě ovlivnit rostliny i vás jako spotřebitele. Pokud už tedy musíte k tomu řešení sáhnout, pak je rozhodně lepší používat cílené pesticidy, které působí proti konkrétnímu hmyzu.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy a triky pro optimální péči o rajčata?

Chcete vědět o rajčatech víc? Podívejte se, jak se liší pěstování rajčat ve skleníku a v bytě na balkoně
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články