Obnovte svůj jahodový záhon ještě letos. Srpen je k množení jahod ideální a neohrozíte tak příští úrodu

                   

Jahody patří na našich zahradách k nejoblíbenějším plodinám, ovšem jejich plodnost se vyznačuje častou kolísavostí. Avšak nemusí tomu tak být, stačí se jen seznámit s tím, co potřebují. Obvykle bývá k vidění pěstovaná kulturní forma jahodníku alias jahodník velkoplodý (Fragaria annanassa). A právě s jeho množením vám poradíme. A to bez ohledu na kultivar, který na záhonku máte.

Jahody se dokážou rozmnožit i samy

Přibližně každé čtyři roky (u některých kultivarů pět) je nutné jahodový záhon obnovit. Po této době totiž plodnost značně klesá, a vy tak můžete na bohatou úrodu zapomenout. Nejvhodnější dobou k tomuto kroku je léto. Stačí jen využít dceřiné rostliny, které se objevují na šlahounech jahod. Ovšem jen tak je přichytit k hlíně a čekat, až zakoření, by byla chyba. Nemůžete tak totiž dodržet správné rozestupy mezi sazenicemi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Doporučeno je alespoň 25 centimetrů. Místo toho mladé rostlinky pečlivě sledujte. Jakmile se u nich objeví základní srdíčko, můžete je odstřihnout a vložit do sklenice s vodou, kde rychle zakoření. Následně je vysaďte na nové místo s čerstvou zeminou. A co dělat, pokud je rostlinek více? Máte-li sazenic dostatek, použijte vždy jen tu největší (nejblíže k rostlině). Ta je nejsilnější a nejsnáze přežije zimu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kam a jak jahody správně vysazovat

Nejlépe se jim bude dařit tam, kde budou moci jejich plody nerušeně dozrát. Hledejte tedy slunečné stanoviště s písčitější půdou, která zabrání přemokření. Kvůli vitalitě plodů se často doporučuje pěstování jahod na netkané textilii. Vždy je ovšem vysazujte na jiná místa, než původní mateřské rostliny. Zemina si tak bude moci odpočinout, a navíc se vyvarujete přenosu nejrůznějších chorob a škůdců.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zkusit ovšem můžete i pěstování jahod na hrůbcích nebo třeba v truhlíku. Ten je však vhodné na zimu zapustit do země, aby rostlinky dobře přežily zimu. Pokud vytváříte úplně nový záhon, použijte spon nejlépe 30×40 centimetrů. Půdu předtím dobře prokypřete a zbavte plevele. Zapracovat můžete i vyzrálý hnůj nebo kompost. Ty poskytnou jahodám dostatek živin až do jara.

iZdroj fotografie: Canva

Správná výsadba je základem dobré úrody

Pro každou jahodu vyhlubte menší důlek a do něj nalijte vodu. Jahodu usaďte a přihrňte ji tak, aby nebylo zasypáno srdíčko. Nespoléhejte na to, že se střed rostliny sám prodere ven, mnohem spíše dojde k jeho uhnití. Po dvou týdnech od výsadby jahody přihnojte a dbejte na to, aby nikdy nevyschly. Tomu může pomoci vhodný mulč. Použít lze například slámu, seno nebo zaschlou posečenou trávu.

Projděte si celý postup krok za krokem na videu

Před zimou se pak vyplatí přikrýt sazeničky ještě jednou vrstvou mulče nebo přímo chvojím. A stejně jako jahodník velkoplodý se pěstuje i jeho původní forma jahodník obecný (Fragaria vesca), mezi zahrádkáři známý též jako lesní jahoda. Dobře však plodí ve chvíli, kdy jednoduše ponecháte dostatečně velký prostor na to, aby se mohl pomocí dceřiných rostlin rozmnožovat sám. Stačí pouze vytrhávat plevel.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články