Skvělý způsob rozmnožení rybízu. Pokud znáte tyto triky, budete mít mladé rostliny už za sedm dní

                   

Asi nenajdeme příliš zahrádek, které na svém pozemku nemají ani jeden rybízový keř. Jejich ovoce je nenahraditelným zdrojem vitamínů a mlsání přímo z keře je příjemným obohacením letních měsíců. Každý keř ale stárne, a tak zákonitě dojde i k tomu, že se bude úroda zmenšovat. Co ale dělat, když vám chutná právě ta odrůda, kterou pěstujete, a není už na trhu k sehnání? Pomoc je nasnadě. Namnožte si svou oblíbenou odrůdu sami!

Na zakořenění řízků rybízu je potřeba speciálně upravená voda

Důležité je mít k dispozici naprosto zdravou mateční rostlinu. Případná nákaza by se totiž řízkováním přenesla i na mladé rostlinky. Ideální doba pro množení rybízu pomocí řízků je zjara. Začněte tím, že si čistými a ostrými zahradnickými nůžkami odstřihnete řízky s pěti živými pupeny. Větévka by neměla být moc tenká, jinak by z ní vyrostla slabá rostlina. Řízků si připravte tímto způsobem několik.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomocí čistého ostrého nožíku vytvořte v místech, kde se mají tvořit kořeny, zářezy dlouhé asi 15–20 milimetrů. Pak si připravte přírodní stimulant růstu kořenů. Do jednoho litru vody rozmíchejte lžíci medu tak, aby nedocházelo k usazování zbytků nerozmíchaného medu na dně. Nalijte vodu do sklenic a ponořte do ní spodní část připravených řízků rybízu. Je ale důležité, aby nebyly ponořeny víc než 2 centimetry rostliny.

Pro množení rybízu je velmi důležitá správná teplota

Pokud chcete řízky rybízu pěstovat na parapetu u otevřeného okna, bude jejich zakořenění trvat daleko déle, klidně i měsíc. Během této doby se může stát i to, že rostliny začnou hnít, protože místo, které jste jim vybrali, je příliš studené. Ideální teplota pro tento způsob množení rybízu je 25 stupňů. Dařit se jim bude dobře, pokud budete udržovat teplotu mezi 23–25 stupni a rostliny budou mít dostatek světla.

Mladé rostlinky, které díky předcházejícím krokům vytvořily kvalitní kořínky, je pak třeba vysadit do kvalitní půdy na zahradu. Počítejte s tím předem a zapracujte do půdy chlévskou mrvu nebo jiný vhodný zdroj živin. Potřeba je také půda, která dokáže zadržovat vláhu a snadno nevyschne. Mladé rostlinky dostatečně zalévejte a za nějaký čas se zas můžete těšit z bohaté úrody své oblíbené odrůdy rybízu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články