Moudrá schémata výsadby sousední zeleniny. Které dvojice se navzájem podporují v lepší úrodě a chrání před škůdci

                   

Potřebujete na své zahradě využít každý centimetr volného prostoru? Pak zapomeňte na pěstování plodin jednotlivě a místo toho využijte osvědčené párování jednotlivých druhů nebo dokonce přímo jednoduchý, ale efektní systém osetí. Tento postup vám nabídne četné výhody. Rostliny se totiž navzájem podporují v lepší úrodě, chrání se před škůdci apod. A se kterými dvojicemi začít?

Zelí se velmi dobře snoubí s ředkvičkami

Pokud patříte mezi pěstitelské začátečníky, jděte na to od lesa. Pěstovanému zelí zkrátka nějakou dobu trvá, než vyroste. Tak proč toho nevyužít a nenabídnout prozatím část pěstební plochy na záhonu i jiné plodině? Je to jednoduché. Vysázejte zelí tak, aby mezi sazenicemi bylo vždy 50 centimetrů volného místa. A do těchto řádků poté vysijte řádek ředkviček (vždy doprostřed). Ředkvičky rychle klíčí i zrají, takže úrodu sklidíte ještě dřív, než by je vyvíjející se listy zelí mohly jakkoliv zastínit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Okurky a kopr vám budou dělat jen radost

I toto schéma je velmi jednoduché. Musíte jen okurky vysadit do dvou řad a nechat mezi nimi 60 centimetrů místa. Vznikne vám tak ideální prostor pro pěstování kopru. Stačí doprostřed řádku vyhloubit mělkou rýhu a kopr zasít. A totéž můžete udělat i na okraji záhonů. Kopru si všímat prakticky nemusíte – roste skoro sám. A okurkám jeho přítomnost svědčí, částečně je totiž chrání před některými škůdci.

Kombinovaná výsadba pro začínající zahrádkáře

Chcete si celý postup zkusit takříkajíc od píky? Výsevní schéma je velmi jednoduché. Budete potřebovat 10 řádků s mezerou 10 cm. Ano, zdá se to málo, ale nenechte se mýlit. Musíte jen dodržet toto pořadí osetí: semínka mrkve, semínka cibule, semínka ředkviček, semínka petržele, semínka cibule, semínka ředkviček, semínka mrkve, semínka cibule, semínka ředkviček a nakonec opět semínka petržele. A proč právě takto?

iZdroj fotografie: Unsplash

Stačí se podívat na systém dozrávání a dorůstání jednotlivých plodin. Nejrychleji „odbyté“ to budete mít s ředkvičkami. Ty můžete sklízet už po cca měsíci, takže cibule v jejich blízkosti rázem získá mnohem místa pro růst. A až doroste i ona (a bude se už v copech sušit v kůlně), budou si na záhonku ještě do sytosti hovět mrkvičky a petržele, jež se často sklízejí až na konci léta. Každá rostlina si tak přijde na své a vy získáte maximální úrodu i na jednom metru čtverečním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články