Přítomnost mšic na rybízu nelze přehlédnout. Listy keřů se totiž začnou kroutit a leckdy se jejich okraje vybarví dočervena (a jakoby napuchnou). Jednoznačné rozřešení vám pak dá pohled na spodní stranu listů. Právě tady se totiž mšice nejčastěji ukrývají. Obvykle se k jejich odstranění používá proud vody z hadice, ovšem po takovém zásahu se opět rychle vrací na své místo. Poradíme vám tedy lepší řešení.
Nejdřív odstraňte všechny postižené listy
I když se to může zdát vůči rostlině kruté, nejlépe jí opravdu pomůžete tím, když otrháte všechny výrazně napadené listy (jeden malý červený puchýřek nevadí). Získanou zeleň samozřejmě neházejte na kompost, ani nikde volně na zahradu. Spalte ji, nebo alespoň vložte do igelitového sáčku, a poté vyhoďte do popelnice.
Pomoci vám mohou berušky – přilákejte je
Jestliže na vašich rybízech není mšic příliš mnoho, pusťte se do nich za pomoci biologického boje. Nasbírejte někde na volné louce slunéčka sedmitečná. Chcete si ušetřit námahu? Jednoduše je na rybíz přilákejte. Tito užiteční broučci totiž milují žlutou barvu, takže když na rybíz uvážete několik žlutých stuh, budou tu cobydup.
Skvělým pomocníkem je také mýdlo na praní
Nejspíš ho doma také používáte pro odstraňování odolných skvrn, tak proč ho nepoužít i na mšice? Nejdříve nastrouhejte 100 gramů mýdla. To poté rozpusťte v litru horké vody a nakonec roztok zřeďte deseti litry vody teplé. Vše nalijte do postřikovače a důkladně aplikujte na keře rybízu. Zaměřte se zejména na spodní stranu listů, kde se hmyz ukrývá nejčastěji.
Jak správně používat chemické přípravky
Sáhnout můžete samozřejmě i po prostředcích z obchodů, ovšem má to jeden háček. Málokdo totiž ví, jak je správně používat na ovocných keřích. Jejich poslední aplikace by se totiž měla odehrát 30 dní před plánovanou sklizní. Jinak vám v bobulích skončí více chemických látek, než byste nejspíš chtěli. Naopak mýdlo můžete použít ještě 10 dní před sklizní.