Na hnojení jahod ještě není pozdě, úroda bude maximální. Univerzální zálivka pro všechny typy jahodníků

                   

I když to už vypadá, že úrodu jahod nelze ničím ovlivnit, není to tak. I v době květu je možné je povzbudit těmi správnými prostředky. Věděli jste, že jim může velmi prospět třeba mléko smíchané s kyselinou boritou? Takové hnojení je mnohem jednodušší, než si myslíte, přitom se však vyznačuje maximální efektivitou. A jak tedy na ně?

Hnojivo, které se hodí pro všechny jahody

Předem musíme zmínit, že vůbec nezáleží na tom, zda na zahradě pěstujete oblíbený jahodník obecný (Fragaria vesca) menšího vzrůstu, obecně známý též pod lidovým jménem lesní jahoda, nebo preferujete vyšlechtěnou kulturní formu alias oblíbený jahodník velkoplodý (Fragaria annanassa). Oba nám přináší chutné plody plné vitamínu C, prospěšných vitamínů skupiny B a betakarotenu (provitamín A) a samozřejmě i minerálů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

K těm nejdůležitějším patří mangan, měď a draslík. A k tvorbě velkých, šťavnatých a lahodných plodů jim v době kvetu pomůže šikovné hnojivo, jež vytvoříte z jednoho šálku mléka, který rozmícháte ve dvou litrech vody. Po dvou hodinách přidejte 3 gramy manganu a 3 gramy kyseliny borité. Nakonec sem přimíchejte ještě jednu lžíci jódu a máte hotovo. Směs nařeďte v 10 litrech vody a zavlažte kvetoucí jahody (stačí vzít jeden šálek pro každý keřík).

Dobré tipy pro přípravu hnojiva

Mléko volte co nejkvalitnější, nejlépe čerstvé. Určitě nepoužívejte pasterizované mléko z obchodu, jež má v sobě prospěšných látek již velmi málo. V případě potřeby ho můžete nahradit také kefírem nebo kyškou. Vodu pak používejte dešťovou nebo alespoň odstátou, v žádném případě ne chlorovanou. Jestliže nezávadnou vodu na zahradě nemáte, pak tu z vodovodního řadu nechte odstát alespoň přes noc.

iZdroj fotografie: Freepik

Jahodám může pomoci také močovina

Že doma kyselinu boritou nemáte? Pak vsaďte na další osvědčený trik. Skvělým hnojením pro jahody je totiž také močovina (karbamid). Budete potřebovat pouhé dvě lžíce karbamidu na 10 litrů dešťové nebo odstáté vody. Na každý jahodový keřík vám pak stačí 0,5 l výsledného roztoku. Hnojte co nejblíž ke kořenům, postřik na listy totiž není příliš vhodný. Poprvé použijte močovinu v době kvetení, podruhé po odplození jahodníků.

Toto hnojivo aplikujte po dešti, když je půda stále ještě dostatečně mokrá, takže se živiny mnohem lépe vstřebávají do půdy. V opačném případě rostliny nedokážou dodané hnojivo dostatečně absorbovat, a řada živin tak přijde vniveč. Nezapomeňte také na průběžné odstraňování starých a poškozených listů, jež by mohly na zbylou zdravou rostlinnou tkáň časem přenést nepříjemné škůdce a choroby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články