Naplánujte si výsadbu sazeniček správně aneb snadný manuál, kdy a co letos vysadit pro maximální sklizeň

                   

Kdy vysazovat ven zeleninu, květiny nebo bylinky? Jeden univerzální termín neexistuje, mnohem důležitější je řídit se venkovními podmínkami, které na vaší zahradě panují. Podívejte se na teplotní rozmezí, která byste měli znát, a zjistěte, kterou zeleninu je možné na záhon vysazovat třeba ještě v srpnu. Budete tak mít chutnou úrodu opravdu až do zimy.

Do skleníku je možné výsadbu umístit jako první

Máte na zahradě tohoto univerzálního pomocníka? Pak už v něm své výpěstky nejspíš dávno zušlechťujete. Všeobecně totiž platí, že ve skleníku se bude dařit rostlinkám už od doby, kdy noční teploty vystoupají nad 10 °C. Ovšem pokud vám počasí nepřeje, nevadí. Přikryjte sazeničky přes noc geotextilií, ta jim vytvoří teplotu o 2-4 stupně vyšší. Jako dodatečná ochrana před chladem je tedy perfektní.

iZdroj fotografie: Unsplash

A jak ji používat? Nikdy ji nepokládejte přímo na rostliny, mohli byste je zlomit nebo jim alespoň bránit v růstu. Mnohem lepší bude vytvořit nad zeleninou či květinami umělé oblouky například z drátu a geotextilii přetáhnout přes ně. U země ji nezapomeňte zafixovat, aby chlad opravdu nikudy k rostlinkám nemohl.

Jak na výsadbu pod širým nebem

Jestliže doma skleník nemáte, pak počkejte, až noční teploty vystoupají k 12 °C. Ovšem nesmí jít o jednorázový výkyv, na této hodnotě by se měly konstantně držet po dobu 5-7 dnů. Jedině tehdy bude zemina dostatečně prohřátá a sazeničkám se na vašich záhoncích zaručeně zalíbí. A pozor i na to, ve které části republiky se nacházíte. Pokud se u vás vykytují běžně noční mrazíky ještě v květnu, připravte si zásobu netkané textilie.

iZdroj fotografie: Unsplash

Kterou zeleninu je možné vysévat nebo sázet v květnu

I přes to, že je vhodné hlídat si teplotu ve venkovním prostředí, je možné všeobecně určit termíny výsadby v rámci jednotlivých měsíců. Například v první polovině května se mohou ven podívat okurky, rajčata, lilek, fazole a sladká kukuřice. V druhé polovině měsíce je pak čas na sazenice letního zelí a kapusty, zelených fazolek nebo kopru.

Co vysazovat v červnu – možnosti jsou velmi pestré

A jak je na tom první letní měsíc? V prvním týdnu vysaďte vše, co jste nestihli v druhé polovině května, tedy zelené fazolky, zelí, kopr apod. Ovšem od 10. června jsou vaše možnosti mnohem pestřejší. Ke slovu totiž může přijít kupříkladu pozdní zelí, červená řepa či podzimní brambory. Při postupné výsadbě je pak stále ještě čas na zelené fazole, kopr, rajčata, papriky či lilek.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomeňte ani na správnou péči. Jestliže si do zahrady pozvete stále populární květák a brokolici, podzimní odrůdy zelí nebo zelí červené, růžičkovou kapustu apod., nezapomeňte zeminu před jejich výsadbou obohatit kvalitním organickým hnojivem. Tyto druhy zeleniny totiž potřebují opravdu značné množství živin.

Červencová výsadba myslí na vaše podzimní zásoby

První polovina prvního prázdninového měsíce ještě nenechá zahrádkáře zahálet. Stále ještě stihnete vysadit červenou řepu nebo podzimní odrůdy brambor a pozdního zelí. A pokud budete chtít, pořád ještě stihnete dopěstovat zelené fazole a kopr. Tyto plodiny je možné sázet po celý červenec. Možný je i postupný výsev řeřichy, některých druhů listových salátů, jež netvoří růžice, zimních ředkviček, špenátu apod.

iZdroj fotografie: Pixabay

Srpen už myslí na blížící se zimní měsíce

Že musí vaše zahrádka už koncem prázdnin zahálet? Ale vůbec ne. Záhony, které se vám již uvolnily, můžete osít naťovou cibulí, anebo na ně vysázet sazeničky špenátu, zimních druhů salátů, růžičkové kapusty nebo třeba kadeřávku. To jsou plodiny, které lze sklízet i pod sněhem, takže nemusíte řešit velikost skladovacích prostor.

Podzimní měsíce dávají prostor řadě plodin

Skalní zahrádkáři však využijí k rozšíření svého pěstitelského portfolia i podzimní měsíce, respektive září a říjen. Není divu, řada plodin si totiž o výsev nebo výsadbu přímo říká. Jde zejména o špenát, zimní cibuli (ošlejch), zimní druhy salátů, růžičkovou kapustu apod. Rovněž je čas na sběr různých semen.

iZdroj fotografie: Unsplash

Uchovejte si semena na příští rok

To doporučujeme například u rajčat. Jednoduše semena ze své oblíbené odrůdy vyjměte z plně zralého plodu, očistěte od dužiny, vysušte a uložte na temné místo bez vlhkosti a to nejlépe v papírových sáčcích. Bez potíží tu počkají na svůj jarní výsev a vy se nebudete muset trmácet pro sazeničky do obchodů.

A jak rozeznat, zda jsou semena zralá? Jednoduše je po očištění od dužiny vhoďte do sklenice s vodou. Ta, která zůstanou na hladině, jsou prázdná, a tudíž lehká. Z nich by vám nic nevyrostlo, uchovejte proto jenom ta, která klesnou ke dnu. Budete tak mít záruku silných a životaschopných sazenic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články