Návod na expresní pěstování ředkviček: Už za pouhé 3 týdny můžete sklízet bohatou a šťavnatou úrodu

                   

Ředkvička – ředkev setá jarní (Raphanus sativus var. Sativus) patří na záhoncích mezi velmi oblíbené plodiny. Obvykle si jí ceníme pro její chuť, ovšem do karet jednoznačně hraje i rychlost jejího růstu a fakt, že konzumovat lze prakticky celou rostlinu – tedy včetně zelených listů, které lze použít například na pesto. Obvykle se doba sklizně od výsevu počítá na 4–6 týdnů, vhodnými postupy ji však lze zkrátit.

Nejlepší odrůdy ředkviček

Na trhu existuje celá řada odrůd. Pro začátek se při výběru řiďte tím, kdy je chcete vysévat. Základní rozdělení odrůd vypadá takto:

  • velmi rané,
  • rané,
  • polorané,
  • pozdní,
  • polopozdní,
  • celoroční.

Výrobce vám vždy napoví, v jakých měsících by se měla konkrétní odrůda vysévat. Vyplatí se však pozastavit nad označením celoroční. To neznamená, že byste mohli tuto ředkvičku pěstovat třeba i pod sněhem, nýbrž to, že jí naopak nevadí horké letní měsíce. Většina ředkviček totiž má tendenci v tomto období vybíhat spíše do květu na úkor tvorby podzemních bulev. Celoroční odrůdy však tímto nešvarem netrpí.

Jak na rychlý růst ředkviček

Abyste si pojistili opravdu rekordně rychlý růst a dozrávání bulviček, musíte se na výsev řádně připravit. Především sáhněte po odrůdách, které to s rychlým růstem myslí opravdu vážně. Obvykle jde o odrůdy velmi rané, z nichž některé vám dokážou poskytnout sklizeň už za necelé tři týdny. Semínka poté vysejte do univerzálního substrátu bohatého na humus v krabičce s průhledným víkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dobře zalijte, ale jen tak aby semínka neplavala na povrchu substrátu. Tím se postaráte o dostatečnou vlhkost, která má na růst a následný vývoj sazenic ten nejlepší vliv. Zálivka vám pak postačí několikrát do týdne, obvykle není nutné k ní přistupovat každý den. Používejte odstátou vodu pokojové teploty (resp. teploty místnosti, kde malé ředkvičky pěstujete). A dbejte také na to, aby měly dostatek světla.

Hustota výsevu ředkviček

Vše vám půjde mnohem lépe, pokud použijete speciální sadbovač. Do každé části by měla přijít asi tři semínka. V domácích podmínkách pěstujte sazenice ředkviček tak dlouho, dokud se na nich neobjeví tři pravé listy. Teprve tehdy budou dostatečně optimálně vyvinuté na to, aby snesly přesazení na venkovní záhon. A na co si dát při tomto důležitém kroku pozor?

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kdy vysazovat ředkvičky

Na záhon by se tato zelenina měla podívat až po zmrzlých. Ovšem pokud se vám tak dlouho nechce čekat, připravte si záhon zakrytý bílou textilií nebo rovnou malý fóliovníček. Ředkvičky vždy sázejte do výživné půdy a nezapomeňte je povzbudit ještě trochou hnojiva. Jedině tak budou mít dostatek živin ke svému optimálnímu vývoji, což se samozřejmě pozitivně odrazí na rychlosti jejich růstu.

Nezapomeňte také na řádnou zálivku (bez ní rostou ředkvičky pomalu a jsou hořké) a z úrody se budete moci těšit už za necelé tři týdny. A nezapomeňte na to, že jedlé jsou i listy ředkviček, a to dokonce syrové. Pouze u „chlupatějších“ odrůd se vyplatí listy před použitím krátce spařit horkou vodou. Hodí se do vývaru, salátu, k zelenině nebo jen tak na pečivo. A bez potíží je lze i zamrazit třeba na půl roku.

Jaké odrůdy ředkviček nejraději pěstujete vy?

Zjistěte, jak na pěstování ředkviček na záhonku i na balkónu 
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články