Hnojení paprik obyčejným škrobem má značné výhody: Je ultralevné a zajistí perfektní úrodu

                   

Pojistěte si letos svou úrodu paprik (Capsicum). A nezáleží na tom, jestli pěstujete klasické hrubostěnné nebo například některou z chilli odrůd. Nemusíte sahat po drahých chemických hnojivech, která jen zatěžují půdu, a mnohdy navíc nemají ani zdaleka požadovaný růstový efekt. Skvěle si totiž vystačíte i s běžnou ingrediencí, již používáte při pečení nebo zahušťování omáček. Řeč je o škrobu.

Hnojení paprik bramborovým škrobem

Pro hnojení zeleniny lze použít jakýkoliv druh škrobu. Nemusí jít jen o ten bramborový, skvělý je například i kukuřičný škrob apod. Ovšem bramborový škrob (například Solamyl) je ideální právě pro papriky. Obsahuje totiž větší množství fosforu, které právě tato zelenina potřebuje pro svůj optimální a rovnoměrný vývoj. Zejména pro nejmenší sazenice je dostatek tohoto prvku životně důležitý.

Ovšem funkce škrobu nespočívá jen v dodání výživy. Pomáhá totiž zlepšit i vlastnosti půdy, v níž sazenice rostou. Přispívá k lepší absorpci vlhkosti, kterou poté mohou vaše rostliny lépe využít. Snadněji tak překonají obávaná období sucha, ale i období, kdy je vody nadbytek (například při déletrvajících letních lijácích). A jak hnojivo z bramborového škrobu aplikovat tak, aby bylo paprikám maximálně ku prospěchu?

Správná aplikace hnojiva na papriky

Rostlinky byste především nikdy neměli přehnojit. Na jeden květináč o objemu asi půl litru zeminy vám vystačí jedna jediná čajová lžička škrobu. Ten zapracujte do zeminy nejlépe ve chvíli, kdy do květináče novou rostlinku sázíte. Ovšem škrob lze přidat i kdykoliv jindy. V takovém případě však musíte být opatrní a snažit se co nejméně poškodit kořenový systém papriky. Stačí odstranit několik horních centimetrů půdy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poté do uvolněného prostoru nasypte požadované množství škrobu a zeminu zase vraťte na místo. Nakonec lehce upěchujte a mírně zalijte. Vcelku nezáleží na tom, zda jste škrob zapracovávali do mírně nebo hodně vlhké zeminy. Kořenům nijak ublížit nemůže. Tomuto faktoru pouze později přizpůsobte množství zálivky tak, abyste papriku nechtěně nepřemokřili. Mohly by ji totiž postihnout plísně a hniloba.

Mulčování paprik kokosovou drtí

Pro ještě lepší účinek hnojení škrobem nenechávejte povrch květináče prázdný. Naopak. Vyplatí se, když ho zasypete kokosovým substrátem, který se používá například pro výsev. Je lehký, propustný pro vodu i vzduch, ale zároveň i dostatečně hutný na to, aby zabránil nadměrnému odparu vody z půdy. Díky tomu se v květináči vytvoří optimální klima umožňující přeměnu škrobu v médium užitečné pro rostliny.

A jako bonus také kokosový substrát zabrání růstu plísní a dalších škodlivých mikroorganismů na povrchu zeminy. A to je rozhodně žádoucí, protože právě onen plísňový povlak může po čase sazenice paprik zcela zahubit. Ubírá jim živiny, a později dokonce poškozuje kořeny. Látky obsažené ve škrobu navíc mohou po určitou dobu jeho růst podporovat, používání škrobu bez zamulčování květináče kokosovými vlákny tak spíše nedoporučujeme.

Jaké triky používáte při pěstování paprik vy?

Můžete vyzkoušet také hnojení paprik organickým hnojivem
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články