Nevítaná návštěva zimní zahrady: jak se zbavit všech druhů hlodavců, kteří se usídlili v záhonech

                   

Není nic horšího, než zjistit, že se na vaši opečovávanou zahradu dostali hlodavci, kteří si pochutnávají pěstované úrodě. Vaše práce tak přijde vniveč a vám zbydou jen oči pro pláč. Jistě je vám jasné, že nejde jen o úrodu, ze které si myši a jim podobní udělali hostinu, ale také o to, že tato zvířátka mohou přenášet nejrůznější nemoci. Tudíž ve vaší zahradě pro ně není místo.

Malí, ale šikovní

Svým vzrůstem vypadají, že moc škody napáchat nedokážou. Opak je však pravdou. Hraboši, hryzci nebo klasické myši umí zahradu zpustošit obstojně během krátkého časového úseku. Navíc jim nechutná jen zelenina, kterou jste zamýšleli uskladnit na zimu, ale zmaří také vaše úsilí vypěstovat krásné květiny nebo stromky. Obzvlášť jim chutná kůra mladých stromků. Nepohrdnou však ani kořeny, listy nebo cibulkami rostlin. Nejsou totiž, co se týká potravy, úplně vybíraví.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je opravdu důležité s těmito vetřelci na vaší zahradě bojovat. Pomoci vám mohou například kočky. Jak známo, kočky loví myši. Podobně by mohly pomoci také některé rasy psů. Jde hlavně o knírače nebo jezevčíky, často dokážou dobrou práci odvést i teriéři. Pomoci by vám mohli také volně žijící draví ptáci, není však úplně jednoduché je nalákat k domu. Existují jednodušší metody, které pomohou zbavit se nezvaných hostů. Skvěle si s nimi poradí například květiny. Máta nebo afrikány jim nevoní.

Odradí je i další věci

Pokud nechcete na svou zahradu vysazovat žádnou ze zmíněných rostlin, zkuste třeba vysadit heřmánek, který navíc bude pomáhat v období nachlazení nebo při bolesti zubů. Případně zkuste malé hlodavce odlákat pomocí ořešákového listí. Údajně pomáhá také pálivé koření jako pepř nebo chilli vysypané na strategických místech na vaší zahradě. Pozor si však dejte v případě, že máte na zahradě také psa nebo kočku. Ti by si mohli myslet, že jde o pochoutku pro ně, a pak být překvapení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Využít můžete plašičů, které fungují na principu ultrazvukových vln. Domácí zvířata ani vy zvuk neuslyšíte, takže se nemusíte obávat, že by vás nebo mazlíčky nějak rušil nebo znervózňoval. Některé plašiče jsou navíc ještě akustické.  Hlodavce většinou odradí také skvěle udržovaná zahrada. Rádi totiž lezou ve vysoké trávě, takže anglický trávník nízkého střihu je příliš neláká. V případě, že se vám ani jedna metoda z nějakého důvodu nezamlouvá, zkuste klasické pastičky na myši. Existuje jich několik různých typů.

Jak se hlodavců na své zahradě šetrně a rychle zbavujete vy?

Podívejte se na to, jak se s hlodavci dokáže vypořádat odborník
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články