Nedovolte krtonožce, aby letos ničila vaši úrodu a zasáhněte dřív, než bude příliš pozdě

                   

Krtonožka obecná (Gryllotalpa gryllotalpa) patří k našim největším druhům hmyzu, který se vyvinul k životu pod povrchem zemským. V létě na sebe její samečci upozorní zejména vysokým cvrčivým zvukem (a to obvykle za soumraku). Ovšem její schopnost hloubení dlouhých a četných tunelů většinou přidělává víc vrásek zahrádkářům, než milovníkům nočního klidu. Nedovolte jí, aby řádila i u vás!

Největší škody páchá krtonožka na jaře

Během našich tuhých zim dokáže přezimovat jedině tak, že si vytvoří hnízda. Pokud ji tedy chcete zničit, nezbude vám nic jiného, než brzy zjara půdu na zahradě důkladně prorýt a proorat. Ovšem tento boj lze i tak trochu upgradovat. A to jednoduše tím, že krtonožkám poskytnete ideální místa k přezimování v podobě jam naplněných hnojem. Během zimy pak jejich obsah jednoduše zlikvidujete. Jámy by měly mít velikost 50x50x50 cm. Jedině tak budete mít jistotu, že se krtonožkám zalíbí.

iZdroj fotografie: Freeimages

Ale pochytat obdobným způsobem lze krtonožky i na jaře, jen vytvářejte spíše mělké jímky, jako stvořené pro kladení vajíček. Ne vždy se však povede tímto způsobem zlikvidovat všechny škůdce. V takovém případě přistupte ke kladení pastí. Na vařenou kukuřici, pšenici nebo jiné obilniny jednoduše nasypte insekticid (50 gramů na 1 kilo plodin) a nastražte na místa, kde se krtonožky vyskytují. Do děr pak můžete lít mýdlovou vodu (10 gramů mýdla nebo 50 gramů čistícího prostředku do kbelíku s vodou) a hmyz vyplavit.

Další šikovné pasti a zábrany – pomůže vám slunce

Na jaře se krtonožky rády sluní a vyhřívají. Využijte toho a návnady umísťujte kupříkladu pod prohřátou černou netkanou textilii apod. A hodit se vám může i pivo. Jednoduše zakopejte do země několik lahví tak, aby jejich hrdlo bylo v rovině s terénem. Pak už stačí jen trocha zlatého moku a můžete se těšit na úspěšný lov. A nepůjde jen o krtonožky. Určitě se na své zahradě zbavíte také slimáků. Nemáte pivo? Pak do lahve nalijte vodu a její okraj pomažte medem.

iZdroj fotografie: Pixabay

A chcete-li ochránit mladé rostliny okamžitě a nečekat, až pasti začnou účinkovat, zapusťte do okrajů záhonů PET lahve nebo jiné mechanické překážky. Skvělé je také obalení kořenů rostlin nylonovou punčochou (volte raději větší, aby měly dost místa k růstu). Stejnou službu vám udělá i roura z pružného materiálu (třeba kousek PVC zahradní hadice). Krtonožky nebudou mít žádnou šanci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články