Nejčastější chyby při zalévání rajčat: Zalévání přes listy či voda ze studny mohou zničit úrodu

Rajčata patří na zahradě mezi velmi oblíbené plodiny. Aby však jejich úroda byla maximální, musíte se je naučit správně zalévat.

Nejčastější chyby při zalévání rajčat: I malé chyby mohou zničit úrodu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Také jste si na zahradu vysadili pijavice tedy vlastně pijáky? Ano, mluvíme o plodové zelenině, která má ze všech skupin opravdu největší nároky na vodu. Ovšem nemyslete si – není zálivka jako zálivka. Plodová zelenina, mezi níž rajčata nepochybně patří, je na různé chyby velmi citlivá – mnohdy stačí málo a s velkou úrodou se můžete rozloučit, jak píše web MagazínDoma.

Co byste měli vědět o rajčatech

Patří do čeledi Solanaceae, kam se řadí i mnohé další významné plodiny (třeba brambory, papriky a lilky). Rajčata pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky a pěstují se již tisíce let. A během té doby bylo vyšlechtěno opravdu mnoho druhů, které si dnes můžeme vychutnat. K mání je takřka vše – od drobných třešňových rajčat až po velké „masité“ odrůdy, které podle mínění některých kulinářských nadšenců nahradí na grilu i hovězí steaky. Jedno však mají všechny společné – na správnou zálivku jsou zatraceně citlivé, což potvrzuje i web ZOOVega.

Problém se studniční vodou

Jednou z častých chyb při pěstování rajčat je používání studniční nebo podzemní vody. Její teplota však může být problematická. Než tedy zapojíte čerpadlo, vzpomeňte si na to, že rajčata jsou citlivá na náhlé změny podmínek prostředí a použití té studené je může doslova šokovat. Tento šok může mít nepříznivý vliv na kořeny, což vede ke špatnému příjmu živin a oslabení rostlin. Vodu proto vždy nechte odstát třeba ve velké kádi, a to nejméně 24 hodin. Vyplatí se to.

7 dní zalévání rajčat tímto odvarem podpoří vývoj silného stonku. Později jim nebude vadit obtěžkání vyvinutými a šťavnatými plody

Četnost a technika zalévání

Další častou chybou je nepravidelné zalévání rajčat – intenzivní zalévání následované obdobími sucha. Někteří zahrádkáři sice doporučují silnou zálivku před fází květu a následné snížení frekvence, ale tato metoda může vést ke stresu, a to zejména ve skleníkových podmínkách. Rajčatům se naopak daří díky důslednosti. Pravidelná mírná zálivka lépe odpovídá jejich přirozenému růstovému cyklu a pomáhá udržovat rovnoměrnou vlhkost půdy, která je rozhodující pro zdraví kořenů a vstřebávání živin.

Pojistěte si letos svou úrodu rajčat jednoduchým způsobem – seznamte se se správnou zálivko a dodržujte ji. iZdroj fotografie: Freepik
Pojistěte si letos svou úrodu rajčat jednoduchým způsobem – seznamte se se správnou zálivko a dodržujte ji.

Nebezpečí zalévání přes listy

Večerní zalévání rajčat nebo zalévání přímo přes listy také přináší řadu rizik. Večerní zalévání hrozí (kvůli vodě dlouho ulpívající na listech) vznikem plísní – a totéž platí i pro zálivku přes listy. Ta není vhodná ani během dne, kdy může vést k popálení (malé kapky vody totiž působí jako lupa). Jako šikovné hnojivo pak můžete použít třeba kurkumu se sodou, jak už Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali dříve.

Jaké jsou vaše tipy při péči o rajčata?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články