Párkrát za sezónu krmím cuketu tímto hnojivem a nevím, co s úrodou – roste mílovými kroky. V obchodě však k dostání není, použít musíte domácí zásoby

                   

Tykev obecná je na našich zahradách velmi oblíbená. Nejčastěji se pěstuje Cucurbita maxima alias oblíbená dýně hokaido. Ovšem velmi často se vyskytuje také Cucurbita Pepo, jejíž kultivary pod sebou zahrnují cuketu, patison, dýni olejnou apod. A nesmíme zapomenout ani na Cucurbita Moschata čili kupříkladu na chutné muškátové dýně. Všechny lze pohnojit osvědčeným způsobem

Kopřivová jícha na cukety

K výrobě osvědčeného hnojiva vám postačí osvědčený recept na kopřivovou jíchu, do něhož je však vhodné přidat slupky z cibule a banánů, aby bylo dosaženo většího množství živin. Veškerý rostlinný materiál se zalije vodou a nechá na teplém místě 7 až 10 dní kvasit. Jakmile přestane pěnit a získá charakteristický zápach, pak je vše hotovo a jíchu je možné použít k hnojení cuket.

Proč hnojit cukety kopřivami

Látky, které obsahuje, pomáhají mimo jiné v dozrávajících plodech potlačit kukurbitacin, což je jedovatá hořčina, díky níž mohou být zejména velké cukety nahořklé. A v plodech najdete také mnoho vitamínů a další důležitých látek, jako je například betakaroten, hořčík, zinek, vitaminy B, C a E, ale i vápník a množství železa.

Vašemu trávení ovšem cukety prospívají i jinak, a to díky množství vlákniny. A při pravidelné konzumaci umí také stabilizovat hladinu cukru v krvi a podpoří vyplavení nežádoucích toxinů z organismu. Rozhodně se je tedy vyplatí zařazovat do jídelníčku pravidelně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S čím pěstovat cuketu

Svou úrodu cuket můžete podpořit i vhodnými rostlinami, které vysadíte na záhon spolu s nimi. Může jít například o:

  • Tykev Blue Hubbard (Cucurbita maxima ‚Blue Hubbard‘)
  • Brutnák lékařský (Borago officinalis)
  • Lichořeřišnici větší (Tropaeolum majus)
  • Kukuřici (Zea mays)
  • Fazole (Phaseolus vulgaris)
  • Hrách (Pisum sativum)
  • Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
  • Šantu kočičí (Nepeta cataria)
  • Pažitku pobřežní (Allium schoenoprasum)
  • Kopr vonný (Anethum graveolens)

Jak se k celoroční péči o zahradu (a speciálně o tu zeleninovou) stavíte vy?

Máte cuket naopak nadbytek a potřebujete je zužitkovat? Pak si připravte cuketovou nádivku. Recept je snadný a rychlý a chuť je přímo skvělá!
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články