Nejlepší hnojivo pro jahody pouze z běžných surovin. Stačí hnojit jednou týdně a budou plodit jako divé

                   

Následující recept pro kompletní hnojení jahod obsahuje pouze snadno dostupné suroviny. Pro dosažení nejlepších výsledků je zároveň vhodné jednotlivá hnojiva kombinovat, protože každé z nich obsahuje trochu jiné spektrum prospěšných látek. Hnojivo tak přidávejte do zálivky každý týden, a to hlavně v čase, kdy se jahodníky připravují na kvetení a tvorbu plodů.

Ošetření jahod před hnojením

Hned zjara je důležité zaměřit se na očištění jahodníků od starých listů a výhonků. Před samotnou aplikací hnojiva odstraňte veškeré plevelné rostliny. Půdu také jemně prokypřete, aby se závlaha s hnojivem lépe dostala k samotným kořenům. Prokypření půdy také podpoří samotný růst. Ve většině případů se hnojivo přidává do jemně vlhké půdy, takže nejdříve proveďte mírnou zálivku obyčejnou vodou.

Hnojivo z kopřiv

Prvním receptem je hnojivo z kopřiv. Ty jsou přirozeně bohaté na mnoho minerálních látek, takže představují prospěšný druh plevelné rostliny. Nasekané kopřivy napěchujte do většího kbelíku či sudu podle toho, kolik jahod potřebujete zalévat. Následně zalijte vodou a nechte stát zhruba po dobu 7 dnů. Jednou za týden přidejte do zálivky 1 litr tohoto hnojiva.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hnojivo z droždí a chleba

Pro vytvoření kompletního spektra potřebných látek pro hnojení jahodníků přidejte ještě další dvě hnojiva. První z nich vytvoříte s pomocí droždí. Smíchejte zhruba 100 gramů droždí a přidejte 100 gramů cukru a 3 litry vody. Směs nechte vyzrát zhruba 10 dní. Dále si připravte chlebové hnojivo –⁠ třetinu kbelíku naplňte suchým chlebem, zalijte horkou vodou a nechte odstát po dobu deseti dní.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na hnojení jahodníků

Jakmile si připravíte všechny tři potřebné koncentráty, přichází na řadu samotné hnojení. Do kbelíku dejte 1 litr od každého druhu hnojiva. Vznikne vám směs o 3 litrech s komplexním hnojivem. To dále rozřeďte alespoň do 24 litrů vody. Takto připravená zálivka je vhodná pro jahodníkové keříky. Dejte si záležet, aby každý z nich dostal alespoň 1 litr této vydatné směsi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články