Přírodní a tradiční recepty našich babiček jsou vždy tou nejlepší cestou k úspěchu. Tyto recepty existují snad ve všech kruzích lidského života. Najít můžete recepty na léčbu mnoha nemocí, na péči o domácnost, úklid, vaření, ale také vychytávky, které Vám pomohou se správnou péčí o zahradu.
Zapomeňte na umělá a chemická hnojiva z obchodu a dopřejte okurkám a všem rostlinám čistě přírodní živiny, které tolik potřebují. Zaručí Vám vyšší sklizeň, vitalitu rostlin a Vy budete vědět, že konzumujete ty nejzdravější okurky na světě, které nejsou napuštěné žádnou chemií. Níže najdete ty nejoblíbenější způsoby hnojení všech odrůd okurek.
Ptačí trus
Roztok kuřecího, holubího, krůtího a kachního hnoje je cenným zdrojem všech potřebných živin (dusík, draslík, fosfor, hořčík, železo, jód, zinek, bór atd.). Chcete-li si jej připravit sami doma, měli byste naplnit polovinu jakékoli nádoby hnojem, doplnit vodou, promíchat, zakrýt a nechat 36 hodin louhovat. Tento roztok by měl být následně naředěn v poměru jeden litr hnoje na kbelík s vodou. Hnojivo se nesmí dostat na listy rostlin.
Hnůj hospodářských rostlin
Kůň, kráva, prasata, ale i ovce a další hospodářská zvířata jsou pro rostliny stejně přínosná jako ptačí hnůj. Výluh se připravuje podobně jako ptačí hnůj. Pouze se změní koncentrace dalšího ředění. Do kbelíku s čistou vodou přidejte dva litry získaného výluhu.
Nálev bylin
Pro výrobu skvělého hnojiva použijte plevel rostoucí na zahradě (nejlepší jsou tyto rostliny: kopřiva, kdoule, sekaná tráva, jitrocel, ostřice). Používá se jako cenné dusíkaté hnojivo. Nasekejte zeleň zahradními nůžkami, naplňte nádobu do polovinu, doplňte teplou vodou, zakryjte, položte na slunce, nechte týden kvasit a poté filtrujte. Před použitím zřeďte čistou vodou (5:1) a použijte k zalévání okurek. U skleníkových okurek se doporučuje přidat sklenici kuřecího hnoje na každých 10 litrů připraveného roztoku.
Minerální hnojivo
Toto řešení se používá především k zalévání rostlin okurek během období bohatého kvetení. Do kbelíku s vodou přidejte lžičku močoviny nebo dusičnanu amonného, síranu draselného a superfosfátu. Další cennou kompozicí pro hnojivo je roztok humátu sodného (polévková lžíce na standardní kbelík s vodou). Během plodů na zalévání okurek se doporučuje hnojit roztokem Nitroammophoska (polévková lžíce na kbelík s vodou).
Použití droždí
Balení droždí (100 gramů) se rozpustí v kbelíku s vodou a roztok se nechá 24 hodin louhovat. Zalévání se provádí pouze ke kořenům rostliny, nesmí přijít do styku s jejími vnějšími částmi. Droždí výrazně zrychlí růst, zvýší počet květů a plodů. Vzhledem k vysoké koncentraci vitamínů B a stopových prvků je tato kompozice užitečná pro rostliny okurek ve všech fázích vegetačního období.