Nejlepší odrůdy okurek pro letošní rok – vyberte si z bohaté palety salátovek i nakladaček

                   

Pěstování okurek – okurka setá (Cucumis sativus) – patří na našich zahradách ke stěžejním bodům programu snad každého milovníka zeleniny. V obchodech nikdy nenajdete plody tak šťavnaté a plné chuti, jaké je možné vypěstovat s trochou péče na zahrádce. Někdy nás však může potrápit jejich hořkost anebo nedostatečný vzrůst. Tomu všemu se však lze vyhnout výběrem té správné odrůdy. A jaké jsou ty nejlepší pro letošní rok?

Vyberte si okurky pro svou zahradu

Moderní vyšlechtěné odrůdy již problémy s hořkostí prakticky odbourávají. Navíc vás však mohou potěšit například i odolností proti nemocem a dalšími výhodami. A po kterých odrůdách tedy sáhnout?

  • Charlotte F-1 hybrid
  • Anya F-1 hybrid
  • Partner F-1 (partenokarpická odrůda)
  • Karlos F-1 (partenokarpická odrůda)
  • Bush Champion F-1 (ideální pro pěstování v květináči)
  • Junak F-1 (partenokarpická odrůda)
  • Carine F-1 (raná partenokarpická odrůda)
  • Bohdana F-1 (odolná proti chorobám)
iZdroj fotografie: Depositphotos

Je-li odrůda partenokarpická, pak to znamená, že vytváří pouze samičí květy, takže nepotřebuje opylovače. Jde o druhy vhodné do uzavřených skleníků anebo pro všechny zahrádkáře, kteří chtějí své rostlinky sázet ven už v dubnu a pěstovat je až do pominutí rizika mrazíků pod netkanou textilií nebo v miniskleníčku z igelitu. Okurky mohou pod tímto krytem začít kvést i plodit, aniž by nutně musely mít kontakt s okolním světem.

Tipy pro pěstování okurek

Aby semena okurek úspěšně vyklíčila, pak pro svůj úspěšný vývoj potřebují teplotu půdy okolo 15 stupňů Celsia. Pokud je tedy chcete sklízet brzy, musíte je předpěstovat doma na parapetu. Při výsevu přímo na záhon použijte brázdy asi 5 cm hluboké a 40 cm široké, do kterých se „vejdou“ tři semínka okurek. Brázdy vytvořte 1,50 m od sebe, čímž zabráníte pozdějšímu zamotání rostlin.

Vadí jim však i opačné extrémy. I když okurky milují teplo, letní vedra jim nesvědčí. V takovém případě začnou tvořit více samčích květů na úkor samičích, což se samozřejmě negativně projeví na úrodě. K vyřešení tohoto problému použijte bílou fólii odrážející slunce. Částečně může pomoci také vhodné zastínění – i kdyby mělo jít jen o velký slunečník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vhodná předplodina pro okurky

Myslete také na to, kam okurky sázíte. Jsou totiž náročné na obsah živin v půdě, takže se nehodí například pro výsadbu po tykvích (ty by se měly na záhonku pro okurky objevit nejpozději tři léta zpětně). Nejvhodnějšími předplodinami jsou rajčata, fazole, hrách, cibule, červená řepa, brambory nebo obiloviny. Z rostlinných sousedů pak můžete vsadit nejenom na tradičně používaný kopr, ale také na kukuřici, pastinák, hrášek, petržel, fazole či celer.

Jak pěstovat okurky na záhonku

Během vegetačního období jim dopřejte dostatečné množstvím vody. Vhodné je zalévat okurky večer, a to vlažnou vodou (nikdy ne studenou). Rok před pěstováním okurek vyhnojte záhon chlévskou mrvou, přímo v sezóně poté lze použít univerzální hnojivové směsi pro zeleninu. A pokud se na rostlinách objeví nemoci jako strupovitost, plíseň šedá, hniloba kořenů, padlí nebo bakteriální skvrnitost u tykvovitých, použijte včas speciální fungicidy, jinak můžete o úrodu přijít.

Chcete-li vsadit na přírodní prostředky, pak vám skvěle pomůže také zelená skalice, soda, ocet, manganistan draselný, dehtové mýdlo, kyselina boritá nebo třeba amoniak. Z živin okurky nejvíce potřebují draslík, dusík, fosfor a pokud je budete pěstovat správně, stanou se cennou zásobárnou výživových látek, jako je například: fosfor, vápník, komplex vitaminů B, vitamin C, síra, mangan, draslík a bór.

Jakou zeleninu plánujete letos na své užitkové zahradě pěstovat vy?

Chcete vědět, jak na výsev okurek krok za krokem? Naučte se pěstovat okurky nakládačky ze semen
Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články