Nejlepší tipy pro maximální úrodu zelí. Získáte obrovské hlávky plné chuti i vitamínů

                   

Brukev zelná (Brassica oleracea) patří na našich zahrádkách k velmi oblíbeným plodinám. Nejčastěji pěstujeme její vyšlechtěné varianty, jako je hlávková kapusta, kedluben nebo květák. Ale ani běžné zelí nás nenechává chladnými. Chcete si vypěstovat svůj vlastní základ na domácí kysané zelí, nebo prostě máte tuhle „zimní“ zeleninu rádi? Pak zjistěte, co potřebuje ke své spokojenosti.

Zaměřte se na vhodně zvolenou půdu

Pamatujte si, že zelí vždy dává přednost středně písčité půdě, propustné a úrodné. Dařit se mu bude ve všech klimatických podmínkách, ovšem potřebuje půdu vyživenou vyzrálým nebo peletovaným hnojem. Pro výsadbu prokypřete zem až do hloubky 20 cm. Jedině tak budou mít kořeny dostatek prostoru k růstu.

iZdroj fotografie: Pexels

Hodit se vám bude i správná výživa

Půdu je rovněž možné těsně před výsadbou obohatit fosforem a draslíkem. Pokud to nestihnete, přihnojte sazeničky až přímo na záhonu, ovšem až dva týdny po výsadbě. Jinak by mohlo dojít k poškození citlivých kořenů. Soustřeďte se na hnojiva s obsahem dusíku. Pokud zelí vyséváte, udělejte to v březnu nebo v dubnu. Půdu také musíte udržovat čistou a vzdušnou, proto ji pravidelně zbavujte veškerého plevele.

Nezapomeňte ani na správnou zálivku

Půda na záhonku se zelím musí být udržována neustále vlhká, aby nedocházelo ke škodlivému zastavení růstu. Z něho se zelí později jen špatně vzpamatovává. Neustále tedy upravujte množství vody podle aktuálního počasí a dešťových srážek. Všeobecně platí, že záhony se zelím postačí zavlažovat každé 2–3 dny, pouze prvních 14 dní po výsadbě sazenic musíte zalévat každý den.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co byste ještě měli vědět

Čínské zelí (Brassica chinensis, syn. Brassica napus var. Chinensis) a jeho stále oblíbenější bratranec pekingské zelí (Brassica campestris var. Pekinensis) se pěstují velmi obdobně. Pokud však nechcete, aby vám rychle vybíhaly do květu, musíte je vysadit nejpozději začátkem července. Jinak se na krásnou úrodu šťavnatých listů těšit nemůžete.

Bohatou úrodu můžete podpořit také tím, že do blízkosti zelí vysadíte vhodné druhy zeleniny. Mezi nejlepší sousedy patří kukuřice, česnek, fazole, hlávkový salát, brambory, hrášek, ředkvičky nebo stará dobrá cibule. Špatnými sousedy mu naopak budou brokolice, květák, rajčata a jahody. Získáte tak bohatou úrodu šťavnatých hlávek zelí skoro bez práce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články