Nemáte sklizeno, nebo chcete sázet? V listopadu žádný problém

                   

I když má v listopadu většina zahrádkářů již sklizeno, a dokonce i zazimováno, nemusí to znamenat, že vy musíte být stejní. Mnoho rostlin lze v listopadu ještě sklízet a mnoho semen lze dokonce sázet. Co konkrétně? Podívejte se s námi.

Co vydrží i menší mrazy?

Pokud se obáváte prvních mrazíků, ještě není důvod zoufat. Plodin, které dokážou zvládnout i menší mrazíky, je více než dost. Jedná se například o mrkev, pastinák, ale i černý kořen. Postačí trocha slámy, která udrží teplotu a můžete klidně postupně sklízet i během listopadu.

Podobně je na tom třeba pór, stejně jako špenát, nebo růžičková kapusta. I tady poslouží jak sláma, tak například netkaná textilie, která pomůže s ochranou před prvními mrazy. A sklizeň během listopadu není problém.

Co přesunout do skleníku?

Jaká zelenina vydrží v záhonech, to již víte. Nyní se podívejte na tu, kterou je lepší transportovat do skleníku, popřípadě fóliovníku. Zde budou teploty o něco vyšší, a tedy i příznivější. Jedině tak zaručíte, že i u těchto druhů nebude problém se sklizní v průběhu listopadu. Takto přeneste například kedlubny, stejně jako hlávkovou kapustu, ale i tolik populární pekingské zelí. Dané druhy bez problémů zvládnou i chladnější listopadové teploty, a dokonce i mírné mrazíky. Ale spíše menší a kratší.

Co zasadit?

Máte prázdné záhony a nechcete to tak nechat? Nemusíte, jelikož i v listopadu je možné něco zasít. Co by to mělo být? Možností je celá řada, a tak záleží čistě jenom na vašich preferencích. Může se jednat o ranou karotku, může se jednat o cibuli, stejně jako nic nezkazíte ani salátem. Zasít ale můžete klidně i ředkvičky, nebo petržel. Pokud to uděláte právě nyní, budete mít příští rok jednu velkou výhodu. Budete moc sklízet podstatně dříve než ti zahrádkáři, kteří nechají sázení až na běžné jarní období. Důležité však je sázet do hlubších řádků a nezapomenout na mulčovací kůru, která bude jakousi ochranou před mrazem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články