Pěstování okurek bez práce: 3 geniální způsoby pro líné zahrádkáře, bude se jim dařit v pytli i kbelíku

                   

Okurka setá (Cucumis sativus) patří na zahradě k velmi oblíbeným plodinám. Pokud si však chcete užívat maximum chuti a vůně těchto plodů, budete muset věnovat péči o jejich mateřské rostliny co nejvíce času – nebo také ne, pokud vsadíte na jeden ze tří chytrých způsobů pěstování. Nezáleží na tom, zda máte k dispozici skleník nebo pouze záhon – vystačíte si totiž dokonce i s obyčejnou terasou. Stačí jen vědět, jak na to.

Jak pěstovat okurky – maximalizace zisku

Péče o okurky se odvíjí především od podmínek, které ke své spokojenosti potřebují. Jejich původní domovinou je Asie, konkrétně slunná pole Indie, takže je nutné jim podobné podmínky dopřát i na zahradě. Právě proto se velmi často pěstují ve skleníku. Ovšem nejde o jedinou podmínku úspěchu – uspět můžete i s volnou sadbou, pokud pro ni vyberete slunné místo chráněné proti větru a přidáte ty správné živiny.

Velmi důležité je dbát také na pravidelnou zálivku. Právě dostatek tekutin je pro tyto plodiny klíčový – bez vody nedokážou správně růst ani plodit. A co víc, pokud už přece jen nějaké plody vyrostou, bývají hořké nebo jinak chuťově nepříjemné. Pokud tedy už předem víte, že pravidelnou zálivku stíhat nebudete, vybavte se některým z šikovných samozavlažovacích systémů nebo jiných pomocníků do zahrady.

Pěstování okurek v pytlích

Pokud patří vaše zahrada spíše k menším, pak pro vás určitě bude dobrou zprávou to, že pěstování okurek se nemusí odehrávat na klasickém záhonku. Naopak. Skvěle jim to bude slušet i v pytli. Stačí si pořídit plastový pytel, ustřihnout mu dno a postavit ho do vhodného prostoru. Musí být co nejtmavší barvy, ideálně černý – jedině tak dokáže zachytit dostatek slunečního záření, které vyhřeje substrát na potřebnou teplotu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Do pytle stačí nasypat zeminu a mladé sazenice okurek do něj zasadit. Dále se o tyto rostlinky starejte stejně jako obvykle. Zeminou postupně prorostou až na záhon, takže rozhodně nebudou ochuzeny o žádné živiny z volné půdy. Absence dna navíc brání i obávanému přemokření a když ke všemu ještě přidáte správné hnojení, budete mít už od poloviny prázdnin opravdu krásnou a chutnou úrodu.

Pěstování okurek v nádobě

Aby byly rostlinky zasazené v pytli pěkně v teple, měli byste ještě na horní část substrátu přidat slámový mulč. I ten totiž pomůže zabránit unikání tepla – zvláště během chladnějších nocí. A podobně lze pěstovat i okurky ve kbelíku nebo jiné vhodné nádobě. V tomto případě není nutné odstraňovat dno úplně – bohatě postačí, pokud ho vybavíte dostatečně velkým odtokovým otvorem. Tím účinně zabráníte přemokření.

iZdroj fotografie: Freepik

A kde okurky v nádobě pěstovat? Lze to provést opravdu kdekoliv – jak na volném prostoru zahrady, tak i na terase nebo na dvorku. Zkrátka a dobře všude tam, kde se najde pro postavený kbelík nebo květináč dostatek místa. Opět si dejte pozor na průvan a dbejte na umístnění na slunečné stanoviště. O nic dalšího se však starat nemusíte – plastová nádoba a slámový mulč se o dostatek tepla pro kořeny postarají zcela přirozeně.

Jak pěstovat okurky na parapetu

Této chutné zeleniny se však nemusíte vzdávat ani v případě, že nemáte zahradu. Pokud vsadíte na vhodné odrůdy domácích okurek, jako jsou hustoostná Charlotte F1, krátké salátovky Minisprint F1, Emilie F1 a Bush Champion F1 a miniokurka Ministars F1, pak vám bez potíží porostou i doma.

Jaké triky máte pro pěstování okurek vy?

Podívejte se na to, jak velkou úrodu okurek lze mít i bez záhonu
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články