Nepřipravte se o úrodu okurek kvůli předčasnému žloutnutí listů. Tohle teď udělejte na záhoně i ve skleníku

                   

Málokoho by napadlo, že směs nenápadných ingrediencí může okurku setou (Cucumis sativus) ochránit před největšími hrozbami z řad plísní a bakterií. Nezáleží na tom, jestli vám ve skleníku každoročně ničí úrodu plíseň šedá, padlí, bakterióza nebo třeba hniloba kořenů. Ten správný postřik si se všemi těmito hrozbami skvěle poradí.

Stimulujte své okurky v růstu tím správným způsobem

Chcete, aby byly vaše okurky až 10x plodnější, vitálnější a bez nemocí? Pak aplikujte šikovné hnojivo z humátu draselného. Připravte ho podle pokynů na obalu. Vždy používejte odstátou vodu pokojové teploty. Chlor totiž rostlinám ve skleníku rozhodně nesvědčí. Ještě lepší bude měkká dešťová voda.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skleník na aplikaci hnojiva náležitě připravte

Okurky není možné hnojit jenom tak, jinak byste je mohli spíše nechtěně poškodit. Proto je dvě hodiny před hnojením zalijte. Opět nejlépe odstátou vodou, tu studenou totiž opravdu rády nemají. Vyberte si také vhodný čas. Nikdy nehnojte v nejteplejších částech dne, mnohem vhodnější bude zálivka ráno nebo večer. Humát jim dodá potřebný draslík, dusík a fosfor v tom správném množství.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo aplikujte ke kořenům i na listy

Jakmile máte skleník nebo záhon připravený, nalijte většinu roztoku humátu do konvičky (a zbylou část do rozprašovače). Okurky vydatně zalijte. Jedna lžíce humátu připravená podle návodu vám vystačí na celý skleník. Jakmile dokončíte zálivku, pohnojte také listy. Tím je zároveň ochráníte před škůdci a chorobami z okolí.

Nezapomeňte na vyštipování bočních výhonů

Buďte pečliví a dbejte na to, aby se humát dostal především na jejich spodní stranu. Právě tady se totiž nežádoucí návštěvníci objevují nejčastěji. A jak často toto hnojení opakovat? Jedenkrát za týden bohatě postačí. A pokud by se přece jen ve skleníku vyskytly nějaké choroby, poradí si s nimi manganistan draselný, ocet, dehtové mýdlo, kyselina boritá nebo třeba amoniak.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články