Nezanedbejte květnové hnojení okurek, rozhodne o úrodě. Stačí jedna čajová lžička pro maximální výživu

                   

Okurky jsou velmi oblíbenou zeleninou s vysokým obsahem vody, ale také vitamínů a minerálů. Dokáží doplnit prakticky každé jídlo a jako bonus skvěle chutnají. Ovšem jen ve chvíli, kdy jim na zahradě dopřejete ty správné podmínky, aby mohly dozrát ke šťavnatosti i do té správné velikosti. A jak toho dosáhnout? Nejnáročnější na péči jsou právě mladé sazenice a my vám poradíme, jak se o ně postarat co nejlépe.

U sazenic dbejte především na dostatek světla

Mladé rostlinky se u vás teprve zabydlují, ovšem aby dokázaly během několika týdnů dostatečně vyživit a zmohutnět kořenový systém (jež je logickým základem zdravé rostliny), musíte jim v tom trochu pomoci. Dbejte proto zejména na správný tepelný i světelný režim i na přísun živin. Nemělo by vás překvapit, že první hnojení u vysazených rostlinek je nutné provést už za 3-4 dny poté, co je svěříte zahradě.

iZdroj fotografie: Pixabay

A jak na něj? Vezměte si k ruce peroxid vodíku. Ten zahrádkářům na celém světě pomáhá s rychlým růstem rostlin a zároveň eliminuje mnohé nežádoucí patogeny v půdě. Navíc jde o dostupný prostředek vhodný pro každého. A jak na jeho použití? V jednom litru vody rozmíchejte jednu lžíci tohoto přípravku a hojně zalijte sazenice okurek. Dodá jim kyslík, půdu vyčistí od škůdců a má i dezinfekční účinky.

Okurkám musíte dodat také potřebné živiny

Ovšem tím vaše péče o sazenice ani zdaleka nekončí. A víte, že vám v ní může pomoci staré pečivo? Celý princip je vlastně jednoduchý – vezměte si dva plátky jakéhokoliv chleba anebo odpovídající množství strouhanky. Na druhu pečiva opravdu nezáleží. Přelijte je jedním litrem vody a nechte na teplém místě kvasit tři dny. Po této době roztok přelijte před jemné sítko. A jak tímto prostředkem hnojit?

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Každá okurka si zaslouží 3-4 lžíce tohoto přírodního hnojiva. Díky němu budou mladé sazeničky rychle růst a lépe vyzrávat. Získají tak mohutnější kořenový systém, pevnější stonek i větší listy. Ale neměli byste zapomenout ani na hnojení před přesazením. V takovém případě smíchejte půl čajové lžičky kořenového stimulátoru (seženete v zahradnictví) s jedním litrem vody a zavlažte sazenice. Lépe pak zvládnout změny.

Nezapomínejte ani na další hnojení

Dále už můžete svou zeleninu hnojit svými oblíbenými prostředky. A nezáleží na tom, jestli půjde o hnojiva z obchodu nebo třeba o výluh z kopřiv nebo slepičího trusu. Buďte však důslední a nezapomínejte na to, že dobrou úrodu vám mohou dát právě jen dobře vyživené a a opečovávané sazenice. Bez zvýšeného přísunu živin se jim u vás zkrátka dařit nebude.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články