Máte-li vlastní chatu či chalupu v dojezdové vzdálenosti od domova a můžete tam minimálně každý týden zajet, pak vám nic nebrání pěstovat si tam vlastní zeleninu a ovoce, která vám ušetří peníze a pomůže k lepšímu zdraví. Bohužel tato ideální situace se vůbec netýká všech chatařů a chalupářů. Mnozí mají své oázy klidu tak daleko od domova, že si nemohou dovolit tam něco pěstovat. Bez pravidelné péče a zalévání by tam nic nevyrostlo. Přesto se ale oni, ani kdokoliv jiný, kdo nemá vlastní zahradu, nemusí vzdát možnosti vypěstovat si vlastní chutnou zeleninu. Jak na to? Vyzkoušejte nový trend – komunitní zahrady. Třeba právě vy můžete být těmi, kdo je ve vašem městě či obci založí.
Vlastní zelenina i lepší vztahy
Komunitní zahrady patří k současným trendům městského života. Po New Yorku, Berlíně a Londýně se objevují i v Praze a dalších českých městech. Zahrady mohou mít různou podobu – od několik vyvýšených záhonů po celý osázený vnitroblok. Celý systém funguje tak, že si na zahrádce pronajmete prostor výměnou za členský příspěvek a práci vedoucí k využívání a spravování zahrady. Kromě vlastnoručně vypěstovaných plodin přináší zlepšování sousedských vztahů, kterým prostředí anonymních velkoměst obecně příliš nepřeje. Navíc zde můžete příjemně relaxovat, a ještě si díky vaší práci odnést něco i na rodinný stůl.
Buďte vy ten první
Tento projekt se zatím rozjíždí velmi pozvolna, jelikož na počátku vždy musí stát někdo, kdo najde vhodný pozemek, zařídí povolení, a především osloví sousedy, aby se dopěstování zapojili. Pokud vám ale něco podobného chybí, nic nebrání tomu, abyste to byli právě vy, kdo se o založení komunitní zahrady zasadí. Zastupitelstva měst často podobné návrhy vítají s otevřenou náručí, jelikož nevyužívaných ploch je často dost a nabídne-li se někdo s podobným nápadem, většinou mu vyjdou vstříc. Proč to tedy nezkusit?