Nutná úprava malinových keříků v posledním květnovém týdnu zabezpečí maximální možnou úrodu

                   

Chcete si vypěstovat ty nejlepší maliny, ale nenechte, aby malinové keře zarostly celý váš pozemek? Následující rady vám pomohou správně nasměrovat maliníky pro maximální úrodu a zároveň díky nim docílíte upravené zahrady, kde má všechno své jasné místo. Některé z uvedených způsobů jsou navíc poměrně nenáročné.

Přerostlé maliníkové keře

Pokud se maliny příliš rozrostou, není to nutně důvod k radosti. Přerostlé keře totiž vytlačují jiné rostliny, a navíc mohou mít mnoho malých a nepříliš kvalitních plodů. Z toho důvodu je lepší vsadit na kvalitu a o keře správně pečovat. Množení malinového keře probíhá pomocí výhonků, které se šíří zemí, a každý rok tak vyraší nové keříky o kousek dál. Pro zpomalení přemnožení můžete zvolit výsadbu vhodných rostlin.

Zastavení bujně rostoucích malinových keřů

Když chcete udržet malinové keře na uzdě na předem vyhrazeném místě, můžete zvolit vysazení vhodných rostlin. Jde například o šťavel, který do půdy uvolňuje třísloviny. Takové podmínky se malině nebudou zamlouvat, takže se do těchto míst nebude dále šířit. Ovšem i šťavel pak musíte udržovat pod kontrolou, aby se příliš nerozrostl.

iZdroj fotografie: Canva

Druhou variantou je vysazení fazolí. Vzhledem ke schopnosti poutat dusík nepodporují rozvoj kořenů u maliny. Ty pak soustředí veškerou energii do nadzemního růstu a nemají tak touhu se rozšiřovat právě směrem k fazolím. Díky tomu dosáhnete hustých maliníků, které budou obsypány chutnými a kvalitními plody bez zbytečných tendencí rozšířit se po celé zahradě.

iZdroj fotografie: Canva

Mechanické zábrany

Dalším způsobem, jak zabránit nekontrolovanému růstu malin, je pravidelný sestřih. Ten se doporučuje provádět na podzim po skončení úrody. Kromě toho můžete u malinového záhonu vytvořit mechanickou zábranu. Jde například o příkop, do kterého dáte plůtek či jiný prvek, přes který se výhonky jen tak jednoduše nedostanou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články