Dolomitová moučka patří mezi zahrádkáři k méně známým hnojivům – a to je rozhodně škoda. Třeba brambory dokáže vyživit přímo skvěle.
I když někoho může lákat pohodlnost nákupu v obchodě, pravého zahrádkáře vábí nesrovnatelná chuť a přírodní dobrota doma vypěstovaných brambor přímo neodolatelně. Ne vždy se však těmto plodinám daří. To ovšem může podle webu TakToJeNᚊvět zcela změnit dolomitová moučka. Stačí ji jen správně použít.
Životně důležitá role dolomitové moučky
Dolomitová mouka s bohatým obsahem vápníku a hořčíku slouží podle webu DesateroTváříOsobnosti jako neocenitelný spojenec zejména při neutralizaci kyselosti půdy – tedy stavu, který brambory nesnášejí. Kyselá půda nejenže podporuje šíření škůdců, jako jsou drátovci, ale také ztěžuje vstřebávání živin. „Dolomitovou moučku rozhodím na pole tak, aby bylo celé bílé, a pak ji zaryju, nic jiného není třeba a úrodu brambor mám každý rok opravdu obří,“ potvrzuje zahradník Jiří K. z Bruntálu.
Jarní probuzení: Příprava na výsadbu
Jakmile zbytky zimy ustoupí příslibu jara, začíná opravdová příprava záhonů pro výsadbu brambor. Kromě dolomitové moučky doporučujeme půdu také obohatit kompostem, dobře uleželým hnojem a dalšími organickými látkami, které vytvoří onen potřebný základ pro silný růst zasazených plodin. A to vše si samozřejmě můžete připravit už na podzim. Já to dělá také tak, na jaře pak dokážu ušetřit cenný čas.
Tajemství zdravé úrody: síra a kyselina boritá
Namočení sadby brambor do roztoku kyseliny borité před výsadbou může navíc posílit její odolnost vůči chorobám a škůdcům a připravit půdu pro úspěšnou vegetační sezónu. O tomto tématu psali Chalupáři-Zahrádkáři podrobněji nedávno.
Úloha superfosfátu: síla fosforu
A naše redakce nedá dopustit ani na superfosfát, koncentrované fosforečné hnojivo, které hraje klíčovou roli při vývoji silného kořenového systému a tvorbě květů a hlíz. Usnadňuje efektivní využití živin a umožňuje bramborám plně využívat sluneční světlo, což se projevuje silným růstem a bohatými výnosy.