Zimní zakrytí jahod může rozhodnout o jejich kondici v příštím roce. Nesmíte ho uspěchat, ale ani příliš zpozdit

                   

Jahody jsou na našich zahrádkách velmi oblíbené. Většinou nám dělá společnost pěstovaná kulturní forma, nazývaná obvykle jahodník velkoplodý (Fragaria annanassa), jindy se pod stromy červená jahodník obecný (Fragaria vesca), který je mezi zahrádkáři obecně známý jako lesní jahoda. Oba tyto druhy však potřebují zimní ochranu před chladem.

Mulčování jahod před příchodem zimy

Jahody je nutné na zimu zakrýt. Ale byla by chyba dělat to příliš brzy – v takovém případě by totiž spíše uhnily. Čas k tomuto kroku přichází až ve chvíli, kdy noční teploty klesnou na -6 až -8 °C. Tehdy totiž mohou jahodové keříky zmrznout, čemuž můžete předejít použitím toho správného mulče. Ten nebojuje jen proti mrazům, ale také ochrání zeminu před nežádoucím nadměrným výparem vlhkosti.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jakmile tedy uzraje ten správný čas, měli byste k jahodám aplikovat čerstvou vrstvu mulče, ve výšce alespoň 3 centimetrů, a to obvykle nejpozději v listopadu. Nejlepším materiálem pro tento účelem je:

  • posekaná tráva
  • spadané listí
  • kůra stromů
  • borové šišky
  • dřevní štěpka
  • sláma.

Zakrytí jahod netkanou textilií

Je rovněž možné použít pomocníky z obchodu, pokud nemáte na zahradě dostatek přírodních materiálů. Mezi ty nejlepší patří světlá netkaná textilie (tmavou nepoužívejte). Vždy však platí, že je lepší použít dvě slabší vrstvy, mezi kterými se drží vzduch, než jednu silnou. Úkolem mulče a přikrývání u jahod totiž není jejich zahřátí, ale pouze zabránění promrznutí.

iZdroj fotografie: Pxhere

Jahody nikdy nevysazujte blízko plotu

Dost možná to nevíte, ale všechny druhy jahod patří mezi rostliny, kterým vadí zasolení. Pokud se tedy v okolí vaší zahrady v zimě hojně solí, neměli byste je nikdy vysazovat u cesty. A to platí i pro další plody, jako jsou například: hrách, cibule, lilek brambor, okurka a fazole. Z ovocných dřevin pak tatáž situace neprospívá broskvoním, švestkám, jabloním, třešním, angreštu a červenému rybízu.

A jaké další plodiny chráníte v zimě před mrazem za pomoci mulčování vy?

Seznamte se se zásadami správného použití mulčovací kůry. Už nikdy tak nešlápnete vedle
Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články