Co musíte bezpodmínečně udělat pro to, aby napřesrok byla úroda malin a rybízu stejně skvělá jako letos

                   

Je jedno, jestli máte na zahradě keře, nebo stromky. V obou případech je potřeba vaše péče i po sklizni. Pokud o rostliny správně pečujete každý rok, nebude vás to stát příliš času a můžete se už nyní těšit na příští úrodu. Péče o maliník a rybíz je v mnohém podobná. Bude potřeba řez, odplevelení a zkypření půdy, přihnojení ideálně uleželým kompostem, dostatečná závlaha a ochrana mulčem proti mrazu.

Každý tvar rybízu má své pro i proti

Rybíz je jedna z nejčastějších plodin, která se na zahradách pěstuje. Nejoblíbenější je červený, ale ani bílý a černý nezůstávají moc pozadu. Keřový rybíz je odolnější vůči větru a má delší životnost, je ale dost náročný na prostor. Oproti tomu rybíz stromkový si vystačí s malým místem, ale poměrně těžká korunka na jediném kmeni může mít ve větru problém, a životnost stromků je oproti keříkům asi jen poloviční.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U stromkového rybízu zkrátíte všechny větve asi o třetinu. Odstraníte suché a nezdravé větve, a tím zredukujete počet silných větví v koruně na osm až deset. Také zkontrolujte, zda opora stromku drží pevně, aby nedošlo k poškození větrem. Keře rybízu plodí nejvíce na dvouletých až tříletých větvích. Ty starší odstraníte až u země. Na jednom keři by mělo zůstat asi deset větví. Jednoleté výhony nikdy nezkracujte.

U maliníku poznáte podle barvy, co ustřihnout

Péče o maliníky mají podzimní i jarní fázi. Po sklizni odstraňte všechny odplozené výhony. Poznáte je snadno, mají tmavší barvu prutů. Nezapomeňte odstřihnout i všechny uschlé, slabé a napadené výhony. Z těch letošní ponechte jen ty nejsilnější. Hustota větví by neměla přesáhnout zhruba dvacet výhonů na metr čtvereční. Na jaře pak i tyto zbylé výhony o třetinu zkraťte. Podpoříte tak vytváření obrostu, který bude přinášet plody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte přihnojit

Během babího léta a podzimu přihnojte maliny i rybíz hnojivem s obsahem draslíku a fosforu a nezapomínejte ani na pravidelnou zálivku odstátou vodou. Můžete také rostlinám dopřát trochu dřevěného popela, který rozsypete kolem kořenů. Věnujte svou péči i prevenci proti případným škůdcům. Vždycky však roztok aplikujte za bezvětrného počasí. Před počátkem zimy rostliny zalijte a kořeny přikryjte mulčovací kůrou nebo slámou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články