Odzimujte svou sekačku správně, ušetříte čas i peníze. Podrobný postup krok za krokem

                   

Váháte, čím by měla vaše předsezónní péče o sekačka na trávu začít? Přemýšlíte nad tím, co by bylo vhodné doplnit, očistit a vůbec dát do pucu? Projděte si s námi vše potřebné krok za krokem. Budete tak mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete a že vás během sekání trávníku nic nepříjemně nepřekvapí.

Základem je ostrý nůž

Roztřepené konce trávy jsou náchylnější ke hnilobám i plísním, takže dobré nabroušení ostří je klíčové. Obvykle se tento krok doporučuje svěřit dobrovolníkům, ale pokud si v tomto ohledu věříte, pak jen do toho. Nezapomeňte však na dobré vyvážení nože. Po ukončení zbroušení ho proto v očku zavěste na šroubovák a pozorujte, zda se nepřevažuje. Pokud ano, dalším zbrusem to opravte.

iZdroj fotografie: Pxhere

Očistěte vše, co je třeba

Tímto bychom vlastně měli jakékoliv zimování sekačky začít. Ale pokud jste si na čištění z nějakého důvodu neudělali čas na podzim, ještě to můžete dohnat. Dobře otřete místa okolo nožů i sběrný koš. Pamatujte si, že tato část sekačky funguje na principu vysavače, takže pokud nemá nasávaný vzduch kam unikat, bude se koš plnit jen velmi špatně.

Promazání jako nejdůležitější část péče

Nejste si jistí, co vše je nutné takto ošetřit? Máme pro vás jednoduchou odpověď: všechno, co se hýbe. Jakákoliv pohyblivá část sekačky je vhodná k promazání. Jde tedy o ložiska kol, čepy, ovládaní lanky, řemínky apod. Zajistíte tak každému dílu lepší pohyblivost a zároveň ho ochráníte před brzkým opotřebením. A čím promazávat? Určitě speciálními přípravky z obchodu, kuchyňský olej ani jiná podobná maziva se rozhodně nehodí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Důležitá je i výměna motorového oleje

Vlastníte sekačku benzinovou? Pak musíte být s promazání ještě o něco důkladnější. Vsaďte na ošetření motoru vhodným olejem. Důležitá je jeho pravidelná výměna, a to kvůli mikročásticím, které se do něj během provozu uvolňují a postupně zanášejí sekačku. Minimum je jednou za rok. Držte se návodu a nikdy nepřelévejte olej nad maximální doporučené množství.

Staré palivo musí jednoznačně pryč

U benzínu to tak bohužel je. V ideálním případě byste mu měli dát sbohem ještě před podzimním uložením. Pokud se to však nestane, napravte svou chybu alespoň na jaře. Biologické složky v moderních palivech totiž snižují jejich stabilitu. Umí na sebe totiž navázat vodu, a část paliva tak mění doslova v gel, který zahradní sekačky, a vůbec všechny benzínové přistroje, ucpává.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Už po několika měsících odpočinku se tak může stát, že tyto složky zcela ucpou karburátor. A to je komplikace vskutku nemilá. Budete ho totiž pravděpodobně muset nechat profesionálně vyčistit, nebo jednoduše investovat do koupi nového, což však není vůbec levná záležitost. Je tedy mnohem lepší těmto nepříjemnost předcházet.

Dbejte i na dobrou kondici vzduchového filtru

A ještě jednu radu pro milovníky benzínu máme: řádně fungující sekačka potřebuje výkonné spalování. A to je přímo závislé na množství dodávaného vzduchu. O to se stará vzduchový filtr u sekačky. Bohužel jde právě o místo, kde se usazuje nejvíce prachu a nečistot, takže si zaslouží časté čištění i výměnu. A jaká frekvence se doporučuje? U čistění cca každých 25 pracovních hodin. Kompletní výměna je pak vhodná každý rok.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ale podívejme se ještě krátce na čištění. Máte-li u svého zahradního pomocníka filtr papírový, pak ho nikdy nečistěte vzduchem pod silným tlakem. Riskujete totiž vznik mikrotrhlin, což funkčnost filtru snižuje. Mnohem lepší je mechanická očista a především důkladné vyklepání. Ovšem vždy dostatečně stranou od sekačky! Jinak se může stát, že vám špína napadá do prostoru sání motoru.

Nezapomeňte ani na svíčky

Zapalovací svíčka je jedna z nejdůležitějších součástí zahradní benzínové sekačky, ovšem obvykle se o její stav začneme zajímat až ve chvíli, kdy svého zahradního pomocníka nenastartujeme. A to je chyba. Její funkčnost byste měli nechat posoudit odborníkem, nebo tuto součástku jednou za rok vyměnit. V každém případě se vyplatí mít doma zásobu záložních svíček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články