Okrasný, užitkový i léčivý muchovník pro každou zahradu

                   

Zejména v poslední době se v mnohých zahradách objevuje krásný i užitečný keř muchovník (Amelanchier). Slouží nejen ke zkrášlení zahrady a k vytvoření stinného místa, ale je také oblíbený pro své lahodné plody podobné borůvkám. Mezi další neméně důležité přednosti patří jeho léčivé účinky ať už plodů, či listů.

Jak muchovník pěstovat?

Pěstování muchovníku není nijak náročné. Vyhovuje mu slunné místo, ale spokojí se i s polostínem. Co se týká zeminy, tak také není vybíravý, kromě zamokřených půd bude prosperovat téměř všude. Snáší dokonce i sušší období, přesto je žádoucí jej v suchých a horkých letních měsících aspoň sem tam zalít. Muchovník většinou plodí od 3. roku po vysazení a mívá plody dalších 40-50 let. Stačí ho jen občas přihnojit kompostem a jednou ročně prořezat.

Obvykle dosahuje výšky od 0,2 – 20 m. Od března do června kvete krásnými bílými květy, které se v létě mění na zdravé a chutné tmavě modré plody. Jeho listy jsou řapíkaté, v eliptickém až kulovitém tvaru. Na podzim se barví do červena až oranžova a před nástupem zimy opadávají.

Vynikající léčivé plody podobné borůvkám

Plody muchovníku obsahují vitamín C, B2 i spoustu minerálů a jsou užitečné zejména pro podporu imunity a trávení. Díky obsahu barviv anthokyanů působí pozitivně při léčbě onkologických pacientů. V léčitelství se dají využít také listy, a to ve formě čaje. Odvar či nálev působí skvěle při žaludečních a trávících těžkostech a využijete jej také při detoxikaci organismu.

Možnosti využití plodů v kuchyni:

  • muchovníková marmeláda
  • víno z muchovníkové a rybízové šťávy
  • keksy
  • kompoty

Muchovník by neměl chybět v žádné zahradě. Seženete jej ve většině zahradnictví, nebo si ho můžete přinést od rodiny či známých – rozmnožuje se totiž mj. dělením a štěpením, lze u něj zkusit také roubování na hloh či jeřáb. Určitě vaši zahradu oživí a obzvláštní a zakrátko si budete moci i vy pochutnávat na sladkém ovoci s příchutí marcipánu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články