Tajemství pěstování ořechů, arašídů a mandlí v květináči: I na malém parapetu lze vypěstovat neomezené zásoby luxusních plodů

                   

Ořechy a oříšky jsou potraviny, které jsou významným zdrojem živin, například hořčíku, vitamínu E, fosforu, mědi, manganu nebo selenu. Obsahují rovněž nezanedbatelné množství antioxidantů, bílkovin, sacharidů, vlákniny a v neposlední řadě tuků. Obecně působí veskrze pozitivně na lidský metabolismus, svaly, pokožku, mozek nebo na celkový psychický stav a stres. Ne každý z vás má ale velkou zahradu, na níž by se vešlo několik vzrostlých stromů. Abyste si nemuseli ořechy upírat, můžete některé druhy jednoduše pěstovat v květináči.

Ověřte si pěstební nároky rostlin

Při výběru rostlin na vaši zahradu, balkon či terasu, byste měli brát v úvahu tzv. zóny odolnosti rostlin. Ty se obecně označují jako USDA zóny (United States Department of Agriculture Zones) a vypovídají o klimatických podmínkách jednotlivých zeměpisných regionů. Česká republika se téměř celá řadí do zóny 6 – do zóny 5 spadají jen nejvyšší polohy a jižní Morava je přiřazena k zóně 7. Z hlediska této charakteristiky je možné v tuzemsku bez obav pěstovat ořešáky, lískové ořechy, mandle, arašídy, kaštany či pekanové ořechy.

Arašídy

Burské oříšky, šířeji známé jako arašídy, jsou semena podzemnice olejné (Arachis hypogaea) – plodem je lusk. Jejich konzumací přijímáte řadu vitamínů skupiny B, hořčík, vápník, zinek, kyselinu listovou, antioxidanty i koenzym Q10. Ačkoliv samotná rostlina pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, lze ji pěstovat i v našich podmínkách. Průměr květináče zvolte alespoň 20 až 30 centimetrů (čím větší chcete úrodu, tím větší zvolte květináč) a do pěstebního substrátu přimíchejte dostatek organické hmoty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lískové ořechy

Oblíbené ořechy používané pro přímou konzumaci nebo pro přípravu pečiva a cukroví jsou plodem lísek (Corylus), z nichž jsou v tuzemsku nejzastoupenější líska obecná (Corylus avellana) a líska turecká (Corylus culurna). Plody jsou plné vitamínů, minerálů, sacharidů, proteinů, nenasycených tuků a bílkovin, přičemž jsou hodnotnějším zdrojem živin než kupříkladu maso a vejce. Aby vám sazenice prosperovaly, zvolte květináč o minimálním průměru 21 cm. Rostlinu umístěte na slunné stanoviště a dopřávejte jí vydatnou zálivku.

Vlašské ořechy

S přehledem nejrozšířenějším druhem ořechů v tuzemsku jsou vlašské ořechy. Ty jsou plodem ořešáků (Juglans), zejména pak ořešáku královského (Juglans regia), který je na našem území nejzastoupenější. Jsou významným zdrojem minerálů, vitamínů, beta-karotenu, luteinu a kyseliny listové. Sazenice prosperují v květináčích o průměru 26 až 31 centimetrů s dobře propustnou půdou a alespoň 4 hodinami přímého slunečního světla denně.

Pekanové ořechy

Chcete-li opravdovou výzvu, zkuste si v květináči vypěstovat ořechovec pekanový (Carya illinoinensis), jehož plodem jsou v Česku méně známé, avšak výtečné pekanové ořechy. Jedná se o poměrně mohutný a dlouhověký strom, který za určitých podmínek můžete „nacpat“ i do květináče. Pro jeho utěšený růst zvolte nádobu s průměrem alespoň 50 centimetrů a jako substrát použijte směs rašelinového mechu, perlitu, borové kůry a vermikulitu. Stromek nezapomeňte pravidelně zastřihovat a tvarovat.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mandle

Plody mandloně obecné (Prunus dulcis) – mandle – jsou bohaté na vitamíny B, B2, E, kyselinu listovou, vápník, železo a draslík. Na lidský organismus mají řadu pozitivních účinků včetně posílení nervové soustavy a srdce. Pro jejich pěstování v květináči zvolte ten o průměru alespoň 25 cm. Mandloně jsou světlomilné a mají poměrně rychlý přírůst, proto je vhodné vybrat od začátku větší květináč s živinově bohatým substrátem. Jelikož se jedná o cizosprašné rostliny, budete muset pro plody pěstovat alespoň 2 stromky.

Jedlé kaštany

Své místo si v českých domácnostech vydobyly i jedlé kaštany, což jsou plody kaštanovníku setého (Castanea sativa). Jako hlavní živiny vám nabídnou sacharidy, bílkoviny a nenasycené tuky. Aby vám kaštanovník prosperoval, zvolte květináč o průměru 30 až 40 centimetrů a pěstujte opět alespoň 2 stromky (je cizosprašný). Substrát by měl mít dobře propustný, s kyselou půdní reakcí (pH 4,5 až 6,5). Co se týče nároků na světlo – umístěte ho na slunné místo, kde bude chráněn před větrem.

Které z druhů ořechů byste si doma vypěstovali?

Doma snadno vypěstujete kupříkladu podzemnici olejnou
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články