Organický odpad pomůže zpracovat drtič nebo štěpkovač. Vyberte ten nejlepší

                   

Po podzimu vždy na zahradě zůstane velké množství organického odpadu. Co teď s ním? Co takhle pořídit si drtiče a štěpkovače? Zpracují organický odpad na materiál vhodný ke kompostování, mulčování či topení. Jak ale vybrat ten správný pro vaše potřeby a očekávání?

Vybírat bychom je měli zejména podle předpokládaného typu a objemu zpracovávaného materiálu, jeho následného využití a také podle dosahu přívodu elektrické energie. Pro menší zahrady se hodí menší stroje poháněné elektřinou, ale pro větší zahrady či sady raději sáhněte po modelech s benzinových motorem.

Který je lepší?

Drtič nebo štěpkovač? Tušíte vůbec, jaký je mezi nimi rozdíl? Jde především o odlišný způsob zpracování materiálu. Drtič je osazen dvěma rotujícími noži, jimiž rozseká větve, listí, stonky na drobnější drť, která je zachytávána v plastovém boxu, případně pytli. Tu pak můžete využít v kompostu enbo jako mulč. Štěpkovač využívá ke zpracování odpadu ozubený válec. Je určen k likvidaci větví, kmenů, kůry, ale i celých keřů a dalších nadzemních částí rostlin. Vzniklá drť je ale větší než z drtiče, nehodí se tedy například na kompost, ale může sloužit jako palivo do kamen. Zpracuje i tvrdší a větší materiály. Při výběru vhodného přístroje je důležitá řada věcí. Roli hraje například i snadno ovládání a údržby nebo hlučnost a dostupnost servisu. Vše ale záleží na vašich osobních preferencích. Obecně lze každopádně doporučit zaměřit se na výrobky renomovaných značek. Pořízení stroje od renomované značky je pak sázkou na jistotu, že odolá nárazům, plastové části nepostihne brzy destrukce vlivem UV záření apod., řezací nože a kotouče budou mít díky kvalitnímu materiálu dlouhou životnost a budou skutečně účinné.

Velice důležité je při práci s těmito nástroji brát ohled na bezpečnost. Jsou to velmi nebezpečné nástroje, které vás při nepozornosti mohou připravit o pár prstů během několika vteřin. Buďte tedy opatrní a přesně dodržujte instrukce v manuálu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články