Péče o jahodníky nekončí ve chvíli, kdy mezi jejich zelenými listy dozraje poslední plod. A vůbec nezáleží na tom, jestli máte doma pěstovanou kulturní formu jahodníku velkoplodého (Fragaria annanassa) nebo jeho divokého předka alias jahodník obecný (Fragaria vesca), známý i pod jménem lesní jahoda. Oběma druhům je nutné dopřát tu správnou výživu a postarat se o to, aby jim zesílily kořeny.
Zajistěte si příští rok maximální sklizeň
Právě na tom, jak své jahodníky připravíte na podzim na zimu, závisí i to, na jak velkou úrodu se budete moci příští rok těšit. Samozřejmostí je odstranění starých a nemocných listů či hnijících a plesnivějících plodů. Takový rostlinný materiál házejte do popelnice, nebo ho rovnou spalte, zabráníte tak šíření chorob. Většina zahrádkářů však u tohoto ošetření zůstane a nikam dál ho neprohlubuje. A to je rozhodně škoda.
Jahodníky sice zbavíte potenciálního zdroje infekce, ovšem nic dalšího už pro ně neuděláte. A přitom právě teď od vás potřebují onen žádoucí impuls, který je donutí začít tvořit lepší a masivnější kořenový systém. Bez něj se totiž žádný dlouho a vydatně plodící ovocný keřík neobejde. Ze všeho nejdříve se však postarejte o to, aby záhon nevyschl. Proto na něj rozhoďte vhodný mulč (seno, posečenou trávu apod.).
Jahodníkům pomohou k regeneraci nůžky
Už jsme se zmiňovali o odstraňování mrtvých listů. Ovšem chcete-li své svěřence stimulovat k tvorbě ještě většího kořenového systému, pak si jen s tímto zásahem nevystačíte. A co tedy dělat? Ostříhejte všechny listy – tedy snad jen kromě těch úplně nejmenších. A dejte přitom pozor, abyste nepoškodili citlivé srdíčko rostlin.
Pokud ponecháte z jahodníků koncem sezóny jen pahýly, vrhnou všechnu svoji energii ponejprv do tvorby kořenů. A to je přesně to, co potřebujete. Nelekejte se tedy toho, že se nové přírůstky nadzemní části objevují jen pomalu a sporadicky. Je to zcela přirozené, jahodník se totiž přizpůsobuje nové situaci.
Nezapomeňte také na správnou zálivku
Nyní jste už s péčí skoro hotovi. Zbývá jen pohlídat, aby jahodníky až do konce sezóny nevyschly. Skvěle vám s tím pomůže právě mulč, ovšem za velmi suchých nebo větrných dní budete muset záhon přece jen trochu zalít. A totéž platí i v zimě (samozřejmě jen během bezmrazých dní). A ke slovu by mělo přijít i hnojení. Hledejte organické prostředky s vysokým obsahem dusíku. Hnojení lze provést i před samotným sestřihem.
A to již začátkem července. V srpnu pak jahody vyživte kvasnicemi a komplexním minerálním hnojivem s obsahem fosforu a draslíku. Odměnou vám bude bohatá úroda v příštím roce, plná vitamínu C a vitamínů skupiny B, ale také vitamínu K a betakarotenu a samozřejmě i důležitých minerálů a stopových prvků v čele s manganem, mědí a draslíkem. A to za trochu té péče o jahodový záhon rozhodně stojí.