Máte na zahradě nádhernou jabloň, hrušeň či jiný ovocný strom, ale dělá vám starosti jejich neschopnost plodit? Pokud se dlouhodobě potýkáte s tímto problémem, nemusíte jej řešit radikálně odstraněním stromu. Jestliže vaše stromy přes rok kvetou a problém nastává až v období sklizně, mohou být na vině choroby nebo škůdci. Zakročte proti nim účinně a včas.
Problém z minulosti
Podobný problém se snažili vyřešit už lidé ve starověku. Jelikož jejich život závisel právě na úrodě, trápilo je, když stromy neplodily tak, jak bylo potřeba. Vynalezli proto několik účinných metod, které zahradníci používají dodnes, aby svým stromům vrátili ztracenou sílu a zbavili se nechtěných škůdců.
Praktické metody
O své stromy byste měli pečovat celoročně, aby na nich mohly růst šťavnaté a chutné plody. Zejména na jaře jim přikládejte pozornost. Do kmene stromu pod spodní větví zatlačte ostrý hřebík, který bude otřený alkoholem. Velikost hřebíku volte podle stáří stromu. Do mladých ovocných stromů zapíchněte malý hřebík, do velkých stromů silnější.
Zaměřte se také na spodní větve stromu. Pokud rostou jen směrem vzhůru, přivažte na ně lanko a na jeho konec připevněte něco těžkého. V koruně se vytvoří větší prostor a plody mohou být příští rok větší a chutnější. Použijte závaží, které najdete doma či venku.
- Kámen
- Pytlík s pískem
- Lahvičky s vodou
Pokud nebude stačit závaží, můžete lano druhým koncem připevnit ke kolíku v zemi, který větev spolehlivě udrží.
Drobnosti na závěr
Nezapomeňte také na jarní prořezávání. Díky němu bude strom velmi bohatě kvést a v sezóně vám bude přinášet bohaté plody. Na jaře také obcházejte stromy na své zahradě a dřevěnou holí zabalenou do textilie poklepejte na kmen. Tuto praktiku provádějí lidé už po generace, aby se urychlil tok tekutin ve stromě.